جنبه های اجتماعی و اقتصادی تبلیغات

“هر سکه دو رو دارد”

تبلیغات از طرفی مورد تحسین است اما از طرف دیگر منتقدان نیز به شیوه های خاص خود آن را مورد انتقاد قرار می دهند. تبلیغات به همراه تصویر منفی آن تأثیرات مثبت بسیاری دارد.

“تبلیغات چیز دیگری است. تبلیغات به تحصیل مربوط نیست، اما آموزش می دهد، خبرنگار نیست اما تمام اطلاعات را ارائه می دهد و یک وسیله سرگرم کننده نیست اما همه را سرگرم می کند.”


جان اوتوله رئیس اتحادیه آژانس های تبلیغاتی آمریکا

حال بیایید جنبه های اقتصادی و اجتماعی تبلیغات را مرور کنیم.

نقش اقتصادی تبلیغات

ارزش محصولات:

محصولات تبلیغاتی همیشه بهترین محصولات موجود در بازار نیستند. برخی از محصولات بدون هیچ تبلیغی نیز به اندازه کافی خوب هستند. اما تبلیغات با نشان دادن تصویر مثبت از محصول باعث افزایش ارزش محصولات می شود و به نوبه خود به ترغیب مشتریان به خرید آن کمک می کند. تبلیغات، مصرف کنندگان را در مورد استفاده از محصولات آموزش می دهد و از این رو ارزش آن را در ذهن مصرف کنندگان افزایش می دهد.

برای مثال در ابتدا مسواک به عنوان یک قلم ضروری قلمداد می شد اما امروزه دارای ویژگی هایی مانند برقی شدن شانه ها هستند که باعث می شود راحتی بیشتری برای مصرف کنندگان فراهم آورد.

تأثیر بر قیمت:

برخی از محصولات تبلیغاتی هزینه ای بیش از محصولات بدون تبلیغات دارند البته برعکس آن نیز صادق است. اما اگر رقابت بیشتری در بازار برای این محصولات وجود دارد، باید قیمت ها پایین بیاید، به عنوان مثال، آب میوه ها از برندهای مختلف. با این وجود برخی از حرفه ها مانند پزشکان و حسابداران پروانه دار مجاز به تبلیغ نیستند.

اما برخی از محصولات تبلیغات زیادی نمی کنند، و به تبلیغات زیاد احتیاج ندارند و در عین حال قیمت آنها نیز بالاست اما همچنان سرآمد بازار هستند چون از نام برند خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، تجهیزات پزشکی بیورر آلمان

تأثیر بر تقاضا و انتخاب های مصرف کننده:

حتی اگر محصولی به شدت تبلیغ شود، بدین معنی نیست که تقاضا یا میزان مصرف آن نیز افزایش می یابد. محصول باید کیفیت بهتر و تنوع بیشتری نسبت به سایر محصولات داشته باشد. به عنوان مثال، کورن فلکس Kellogg دارای طعم ها و انواع متنوعی برای گروه های سنی مختلف است و حتی اکنون نیز برای افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند نیز محصول دارد، در نتیجه گزینه های مختلفی را برای مصرف کنندگان ایجاد می کند.

تأثیر بر چرخه تجاری:

بدون شک تبلیغات به کارکردن تعداد افراد بیشتری کمک می کند. این امر باعث افزایش حقوق و دستمزد افراد شاغل در این زمینه می شود و کمک می کند تا درآمد بیشتری را برای فروشندگانی که از آن برای بهبود محصولات و خدمات استفاده می کنند به همراه آورد. اما تبلیغات اثرات بدی در چرخه تجاری نیز دارد. گاهی اوقات، مصرف کننده ممکن است فکر کند کالای خارجی بهتر از خرید برند ملی است. این امر قطعا بر تولید تاثیر خواهد داشت که به نوبه خود بر تولید ناخالص داخلی کشور موثر خواهد بود.

جنبه های اقتصادی توسط اصل فراوانی پشتیبانی می شود که می گوید تولید محصولات و خدمات، بیشتر از میزان مصرف است، که در مرحله اول به اطلاع رسانی مصرف کنندگان از گزینه های موجود کمک می کند و در مرحله دوم به فروشندگان برای بازی در فضای سالم و رقابتی با علاقه شخصی خود.

نقش اجتماعی تبلیغات:

تبلیغات هر دو جنبه مثبت و منفی در زمینه اجتماعی دارد که به شرح زیر است:

فریبکاری در تبلیغات:

اگر خریداران از آنچه در تبلیغات دیده اند و پس از خرید محصول از آن راضی باشند، رابطه بین خریداران و فروشندگان حفظ می شود. اگر فروشنده تصویری نادرست یا فریبنده و تصویری اغراق آمیز از محصول را در تبلیغات نشان دهد، ارتباط بین فروشنده و خریداران نمی تواند سالم باشد. اگر فروشنده تبلیغات خود را با تصویری درست از محصول نمایش دهد، این مشکلات برطرف می شوند.

تبلیغات ناخودآگاه:

مشغول نگه داشتن ذهن مصرف کنندگان هدف اصلی این تبلیغات است. تبلیغات به گونه ای ساخته می شوند که مصرف کنندگان حتی متوجه نمی شوند که این تبلیغ روی ذهن آنها تأثیر گذاشته است و این امر باعث می شود محصول مورد نظر را خریداری کنند. اما “همه تبلیغات بر همه مصرف کنندگان تأثیر نمی گذارد”، زیرا اکثر مصرف کنندگان محصولات را بر اساس قیمت و نیازها خریداری می کنند.

تأثیر در نظام هنجاری ما:

تبلیغ کنندگان از تاکتیک های لاف زدن، تایید افراد مشهور و بازی از طریق احساسات استفاده می کنند و این امر باعث می شود تبلیغات آنقدر قدرتمند شود که مصرف کنندگان مانند طعمه آن محصولات را خریداری کنند.

این تبلیغات باعث می شود افراد با توان مالی کم محصولاتی را خریداری کنند که قادر به پرداخت آن نباشند، افراد عاداتی مانند مراجعه به سالن های زیبایی برای خدمات پزشکی و یا خرید محصولات آرایشی بدون تایید پزشک یا داروساز پیدا کنند و محصولاتی را خریداری کنند، فقط به این دلیل که بازیگر محبوب آنها این محصول را تأیید کرده است. این کار در افزایش هزینه جامعه و از دست رفتن هنجارهای ما تأثیر دارد.

توهین:

برخی از تبلیغات آنقدر توهین آمیز است که مورد قبول خریداران نیست. این نوع تبلیغات به محصول واقعی ربطی ندارد. اما برخی از تبلیغات آموزنده هستند و توسط مردم پذیرفته شده اند. تبلیغات اولیه که اطلاعاتی در مورد قرص های ضد بارداری ارائه می دادند توهین آمیز به نظر می رسید اما اکنون همین تبلیغات آموزشی و مهم تلقی می شود.

اما در آخر، جنبه های مثبت بسیار خوبی وجود دارد که از آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توسعه جامعه و رشد فن آوری
  • کار
  • انتخاب با علاقه شخصی
  • رقابت سالم
  • بهبود سطح زندگی
  • اطلاع رسانی پیرامون مسائل اجتماعی، اقتصادی و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *