شما در حال مشاهده هستید سوالات بازاریابی بهداشت و درمان کووید: مکث، چرخش، یا فشار به جلو

سوالات بازاریابی بهداشت و درمان کووید: مکث، چرخش، یا فشار به جلو

 • زمان مطالعه:زمان مطالعه: 39 دقیقه
 • نویسنده پست:
 • دسته‌بندی پست:دسته‌بندی نشده
 • دیدگاه‌های پست:0 دیدگاه

کووید بازاریابی بهداشت و درمان وبینار

COVID-19 صنعت بهداشت و درمان در دو هفته گذشته سریعتر از 50 سال گذشته است. با روش های پزشکی به طور موقت خاموش می شوند و روش های انتخابی در حالت تعلیق، چه چیزی باید شبکه های مراقبت های بهداشتی و متخصصین مراقبت های بهداشتی با کمپین های بازاریابی؟

Stewart Gandolf, CEO, زیست رایان photo

دکتر علی حاجی ابراهیمی، مدیر عامل، موفقیت مراقبت های بهداشتی

Photo of Aaron Clifford, SVP Marketing, Binary Fountain

آرون کلیفورد، SVP Marketing، Binary Fountain

برای پاسخ به این سوال مهم برای بازاریابان خدمات بهداشتی، من با آرون کلیفورد، معاون ارشد بازاریابی، در آبنمای دودویی همکاری کردم. برای یک وبینار بازاریابی، COVID-19 و بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی: آیا باید انجماد، چرخش، یا فشار به جلو؟ این رویداد با استقبال چشمگیر مخاطبان روبرو شد و من می‌خواهم آن را با شما در به اشتراک بگذارم. وبلاگ بهداشت موفقیت.

در این وبینار بازاریابی بهداشت و درمان کووید به موقع برای متخصصان بازاریابی شما یاد خواهد گرفت:

 • اگر و چگونه باید بودجه بازاریابی
 • خود را تخصیص مجدد دهید

 • کدام استراتژی‌های بازاریابی و تاکتیک‌ها منطقی هستند…و کدام نه
 • نحوه تنظیم ارتباطات برند به دلیل COVID-19
 • اگر باید فهرست‌های بازاریابی دیجیتال و فهرست راهنمای خود را به عنوان کرونا ویروس گسترش دهید
 • تغییر دهید.

 • چه به‌روزرسانی‌های کلیدی باید در نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی و سازمان‌های بهداشت و درمان انجام شود. فهرست‌های محلی

برای راحتی شما، ویدیوی این ارائه را در بالا (و پایین) و یک فایل pdf از صفحه، گزینه‌های صوتی و کل متن را در بیشتر در زیر قرار داده‌ام . و، من اطمینان دارم که این وبینار به عمل پزشکی، شبکه بهداشت یا بیمارستان شما کمک می‌کند تا از طریق همه‌گیری ویروس کرونا، زنده بمانند و پیشرفت کنند.

اگر می‌خواهید درباره بودجه‌های بازاریابی خود با ما صحبت کنید. از طریق بحران COVID، لطفاً با ما تماس بگیرید 800-656-0907.


PDF: COVID-19 و بهداشت بازاریابی اسلایدهای وبینار

پادکست: COVID-19 و مراقبت های بهداشتی بازاریابی صوتی وبینار

سایر خدمات پخش جریانی: COVID-19 و مراقبت های بهداشتی بازاریابی پادکست نیز موجود است…
Spotify | iHeartRadio | Google پخش | iTunes | Pod Bean | Tunein | رادیو عمومی | دوخت

رونوشت وبینار بازاریابی COVID-19 و بهداشت و درمان

آرون کلیفورد:

به همه به وبینار امروز، “COVID-19 و مراقبت های بهداشتی بازاریابیخوش آمدید : آیا باید انجماد، چرخش یا فشار به جلو؟»

به همه خوش آمدید و از اینکه از روز پرمشغله خود برای پیوستن به ما وقت گذاشتید سپاسگزاریم. نام من آرون کلیفورد است. من معاون ارشد بازاریابی اینجا در فواره باینری هستم. ما می دانیم که دوران چالش برانگیزی در کسب و کار همه و زندگی شخصی شما بوده است، بنابراین از اینکه شما اینجا هستید بسیار سپاسگزاریم و سعی می کنیم تا جایی که می توانیم کمک، اطلاعات و توصیه های فراوان را به کار ببریم. من به شما هشدار خواهم داد، من و استوارت هر دو از راه دور هستیم، بنابراین ممکن است صدای پارس تصادفی سگ یا صداهای دیگری را بشنوید که معمولاً در یک وبینار معمولی نمی‌شنوید. و بنابراین من مطمئن هستم که بسیاری از شما نیز از راه دور هستید و احتمالاً می توانید آن را درک کنید. بنابراین تا یک ساعت آینده، ما در مورد روش‌های خاصی بحث خواهیم کرد که بازاریابان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند تلاش‌های بازاریابی دیجیتال خود را تغییر دهند و مشتریان را به صورت آنلاین در سراسر بحران کووید جذب کنند.

برای کمک به هدایت این بحث، دکتر علی حاجی ابراهیمی، مدیر عامل شرکت بازاریابی یکپارچه زیست رایان به من پیوست. استوارت، دوست داری خودت را معرفی کنی؟

دکتر علی حاجی ابراهیمی:

مطمئنا. من برای حضور در اینجا هیجان زده هستم. همه کسانی را که می شناسم، باز هم همانطور که آرون گفت، همه ما مشغول تلاش برای انطباق با واقعیت جدید هستیم. من مدیرعامل زیست رایان هستم و همانطور که آرون اشاره کرد، ما یک شرکت بازاریابی یکپارچه هستیم. ما با انواع موسسات بهداشتی، بیمارستان، کارهای پزشکی، داروها، دستگاه‌ها، طرح‌های بهداشتی سراسری. من فکر می کنم امروز برای به اشتراک گذاشتن برخی اطلاعات جالب خواهد بود.

آرون کلیفورد:

حتما. ممنون استوارت خیلی خوشحالم که اینجا هستید واقعا متشکریم که به ما پیوستید. قبل از شروع، بیایید نگاهی گذرا به آنچه امروز در مورد آن صحبت می کنیم بیندازیم. بنابراین ابتدا می خواهیم در مورد استراتژی بازاریابی دیجیتال شما به گونه ای بحث کنیم که با تغییر فعلی در رفتار مصرف کننده مطابقت داشته باشد. چیزی که ما می بینیم سپس تنظیمات توصیه شده برای بودجه بازاریابی و ارتباطات برند را با توجه به بحران سلامت پوشش خواهیم داد. و سپس به برخی به‌روزرسانی‌های کلیدی فهرست‌های محلی و همچنین پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی خواهیم پرداخت. ما چیزهایی را که باید به آنها توجه کنید و برخی از استراتژی ها را از دیدگاه رسانه های اجتماعی پوشش خواهیم داد. و در نهایت یک جلسه پرسش و پاسخ خواهیم داشت. بنابراین ما پرسش و پاسخ را جمع آوری خواهیم کرد و مطمئن خواهیم شد که به سؤالات شما می رسیم. بنابراین لطفاً در حین ادامه سؤالات خود را بپرسید و سپس تا پایان به آنها خواهیم پرداخت. اما فعلاً برای شروع آن را به استوارت می‌سپارم. استوارت.

دکتر علی حاجی ابراهیمی:

خیلی خب. سلام به همه، همانطور که گفتم من واقعا هیجان زده هستم که اینجا هستم. از آنجایی که ممکن است برخی از شما دیده باشید که من در مکان های مختلف صحبت می کنم، من تمایل دارم خیلی سریع پیش بروم. من دوست دارم تا جایی که می توانم اطلاعات بدهم، بنابراین به نوعی مانند نوشیدن از یک شلنگ آتش نشانی است. آرون، من هر دو امروز موضوعات زیادی دارم. بنابراین فکر می کنم این موضوع برای شما جالب خواهد بود. اولین قدم این است که به خاطر داشته باشید که ما در حال زندگی در یک بیماری همه گیر تاریخی هستیم. و بنابراین من می خواهم از شما تشکر کنم و امروز برای مراقبان در خط مقدم فریاد بزنم. می دانید، یکی از چیزهایی که امروز در مورد آن صحبت خواهیم کرد این است که واقعیت را در ارتباطات شما، جایی که امروز هستیم، بپذیریم.

و می دانید، ما مراقبانی در خط مقدم داریم. ما افرادی داریم که سخت تلاش می کنند تا از خود و عزیزانمان محافظت کنند. یکی از موضوعات رایجی که امروز در مورد آن صحبت خواهم کرد این است که در خانه بمانید، درست است؟ زیرا این یک هشتگ فراتر از یک هشتگ است. ما به معنای واقعی کلمه در حال تلاش برای نجات جان چند نفر هستیم. یکی از چیزهایی که من هم دوست دارم در مورد آن صحبت کنم این است که نحوه رفتار امروز ما فردا به یاد می‌ماند. و به این معنی که ما با هم برای ایجاد برنامه های بازاریابی کار می کنیم. ما در حال تلاش برای برقراری ارتباط با جامعه هستیم. و یکی از مواردی که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد، این است که حتی اگر در خانه بمانید، می توانید کمک کنید.

اما واقعیت این است که ما تلاش می‌کنیم تا این کلمه را به زبان بیاوریم و به بازاریابی خوب امروزی به معنای واقعی کمک کنیم. هنوز افرادی هستند که نمی دانند چه خبر است. من همین امروز چیزی در اخبار دیدم در مورد فرمانداری که واقعاً متوجه نشده بود که ویروس کرونا قبل از بروز علائم قابل انتقال است.

بنابراین استدلال می‌کنم که این فرصت ماست که نه تنها کار خوبی برای مؤسسات مختلف خود انجام دهیم، بلکه واقعاً به مردم کمک کنیم. همانطور که از اینجا به جلو می رویم، این را در نظر داشته باشید.

بنابراین امروز می دانیم که شگفت انگیز است که اینجا چه می گذرد. می بینیم که به نظر می رسد سرفصل ها بیشتر و بیشتر افسرده کننده هستند. برخی از موارد اخیر عبارتند از

براساس نیویورک تایمز، «پیش‌بینی مدل شیوع ویروس، تصویری تلخ است».

“بیش از 75٪ از همه آمریکایی ها دستور داده اند که در خانه بمانند.”

“به نظر می‌رسد فاصله‌گذاری اجتماعی باعث کاهش سرعت انتشار می‌شود” که خبر خوبی است. با توجه به اینکه بحران به زودی تمام نخواهد شد، عالی است.

دون 410 واحد سقوط کرد، 23%. بدترین سه ماهه تاریخ.”

“از دست دادن مشاغل ناشی از کرونا ممکن است به 47 میلیون برسد.”

این فقط شگفت انگیز است.

“بیکاری می تواند 32٪ باشد.”

این از یک اقتصاد فوق‌العاده گرم ناشی می‌شود که در آن چند ماه پیش بود، دو یا سه درصد بیکاری.

یک خبر خوب برای صاحبان مشاغل کوچک در آنجا. فدرال رزرو بسته جدید CARES را جمع آوری می کند. این محرک 2 تریلیون دلاری صدها میلیون دلار برای کمک به صاحبان مشاغل کوچک کنار گذاشته است. آنها می توانند وام های قابل بخشش SBA را برای کمک به پوشش حقوق در مدت چند ماه درخواست کنند. و مطمئناً می توانید آن را جستجو کنید. و باید متذکر شوم که بعد از وبینار، ما ویدیو را ارسال خواهیم کرد و پیوندهایی وجود خواهد داشت.

اطلاعات زیادی وجود دارد که می توانیم به شما اشاره کنیم. بنابراین به هر حال، من فکر می‌کنم واقعاً مهم است که بدانیم این محیط جدید ماست. من یک دقیقه پیش اشاره کردم که چگونه همه چیز به سرعت در حال تغییر است. این یک تلاش شگفت انگیز برای آماده شدن برای هر روز است. فکر کنید چقدر اخبار تغییر کرده است. اگر همین چند هفته پیش به گذشته نگاه کنید، مردم هنوز تا حد زیادی در انکار بودند. سپس بر اساس آخرین داده‌های نمودار ما، از 20 تا 22 مارس، درصد زیادی از مردم شروع به اجتناب از رویدادها، اجتناب از سفر، اجتناب از گروه‌های کوچک و تهیه مواد غذایی کردند.

بنابراین شگفت انگیز است که چقدر سریع و واقعاً تاریخی چگونه همه چیز در اینجا به سرعت در حال تغییر است.

من در زمینه داده ها بسیار خوب هستم. امیدوارم شما هم همینطور باشید اکنون تا 70٪ از خریدهای عمده اجتناب می کنند، در حالی که چند روز پیش فقط 40٪ گفتند که خریدهای عمده را به تعویق می اندازند.

با این حال، چالش‌های بزرگ می‌توانند گاهی اوقات از نقطه نظر بازاریابی فرصت‌های خوبی ایجاد کنند. بنابراین ما امروز می بینیم، و این چیزی است که ما از طرف خود بسیار آن را تأیید می کنیم، که 95٪ از مصرف کنندگان جهانی می گویند که زمان بیشتری را صرف مصرف رسانه ای می کنند.

البته جای تعجب نیست. این واقعیت که آنها پوشش خبری بیشتری را تماشا می کنند، تعجب آور نیست. یکی از فواید، باز هم، به همان اندازه وحشتناک این بحران این است که برخی از پوشش های نقره ای وجود دارد. همانطور که خودم را ثابت کرده ام، زمان بیشتری را با خانواده ام می گذرانم. من دو دختر دارم، یکی از آنها یک نوجوان است، و ما فقط اوقات خانوادگی خوبی را سپری می کنیم، زیرا به طور معمول همیشه سرمان شلوغ است. و من فکر می کنم مهم است که لحظه حال را تشخیص دهید، نه فقط با خودتان، بلکه در ارتباطاتتان.

و زمان متفاوتی است. آنچه شگفت انگیز است رشد استریم است – نه فقط نتفلیکس که فرصت تجاری زیادی در آنجا ندارد – بلکه فقط پخش تلویزیون و پخش رادیو است. بعداً در این مورد بیشتر صحبت خواهم کرد.

از دیدگاه بازاریابی، این فرصت‌های بی‌سابقه‌ای ایجاد می‌کند. مردم زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی صرف می کنند. باز هم جای تعجب نیست، اما اینها همه فرصت هستند.

و ما قبل از شروع اینجا در مورد اینکه چگونه همه چیز برای همیشه تغییر می کند صحبت می کردیم. بنابراین، با توجه به اینکه افراد زیادی از Zoom برای کنفرانس‌های ویدئویی استفاده می‌کنند، بعید به نظر می‌رسد که ما هرگز به حالت قبلی خود برگردیم.

در مورد پزشکی از راه دور، آزمایش برخی سیستم‌های بیمارستانی سال‌ها طول کشید، اما در چند هفته گذشته آن‌ها آن را پذیرفتند و به طور کامل نحوه انجام آن را فهمیدند. بنابراین جهان تغییر کرده است.

بنابراین بسیاری از چیزهایی که من به اشتراک می‌گذارم مواردی هستند که مشاهده کرده‌ام، اما می‌خواستم مطمئن شوم که نظر تیمم را نیز در این مورد دریافت کرده‌ام. افرادی که هر روز با مشتریان سروکار دارند.

و بنابراین اولین چیزی که در افتتاحیه به آن اشاره کردم این است که فکر می کنم واقعاً مهم است که وضعیت فعلی را تصدیق کنیم. تقریباً دشوار است که تقریباً هیچ مکالمه ای بدون بحث در مورد این ویروس داشته باشید. و این اشکالی ندارد. این واقعاً مهم است که شفاف باشید. شما می بینید که این اتفاق با پخش تلویزیونی شروع شده است. هر تبلیغی که تصاویری از جمعیت زیاد، دست دادن، مهمانی‌های بزرگ داشته باشد، کاملاً غیر قابل لمس به نظر می‌رسد.

و فکر می‌کنم عموم مردم این را می‌دانند که تبلیغاتی مانند آن قبل از کووید خلاقانه بودند، اما هرچه بیشتر شفاف باشید، بیشتر احساس می‌کنید به‌روز هستید، بهتر است.

همچنین، من فکر می‌کنم در حالی که اکثر بازاریابان از این موضوع آگاه هستند، بسیار مهم است که استثمارگر به نظر نرسید. فقط مراقب آن باشید زیرا انجام آن آسان است.

مطمئن شوید که هیچ پیام ناخواسته ای ارائه نمی کنید. این به ویژه در مواردی که شما چیزهای زیادی در جریان است صادق است. وقتی منظورتان از ویروس‌های رایانه‌ای است، مراقب کلماتی مانند «من می‌میرم تا تو را ببینم» یا اشاره به ویروس‌ها باشید. بدیهی است که اگر مراقب نباشیم، امروز معنای کاملاً جدیدی خواهیم داشت.

و سپس به یاد داشته باشید که همدلی واقعاً بسیار مهم است. من دیروز با مدیر خلاق ما، دانا، در این مورد صحبت کردم. دانا روی کمپین‌های دارویی زیادی کار کرده است و در واقع در حال نوشتن کمپینی بود که شرح می‌دهد افراد مبتلا به بیماری‌های نادر چگونه مراحل مختلف غم و اندوه را پشت سر می‌گذارند. و هر دو به این موضوع اشاره می‌کردیم که چند نفر از مردم غمگین هستند. کارمندان ما عزادارند، مشتریان غمگین هستند.

و من واقعاً نمی بینم که مردم زیاد در مورد آن صحبت کنند. اما باید بدانیم که اگر زمانی برای غم و اندوه یا همدلی وجود داشت، اکنون است. پیام ما و نحوه ارتباط ما با مردم باید بداند که همه تحت فشار هستند. ما به عنوان انسان می خواهیم همدلی داشته باشیم.

من این اسکرین شات را به اشتراک گذاشتم که یکی از (مناسب زمان) تبلیغات Verizon است. در اینجا یک تبلیغ حتی بهتر از Verizon وجود دارد که فریاد خوبی برای کارمندان خود است. من آن را دیدم و علاقه ام را برانگیخت. همچنین یک تبلیغ عالی دیگر را دیده ام که توسط شهر لاس وگاس حمایت شده است. و برخی دیگر را در Twitter

به اشتراک خواهم گذاشت

به هر حال مدیریت توییتر من در Stewart Gandolf@ است. و در حال حاضر شما در حال توئیت زنده از طریق این وبینار بازاریابی بهداشت و درمان هستید، ما فقط انتخاب کردیم هشتگ #بازاریابی مراقبت های بهداشتی. بنابراین، اگر چیزهایی برای توییت کردن دارید، امیدوارم کیلی بتوانید آن را در حالی که در حال ارائه هستم تماشا کنید تا ببینید آیا چیزی برای پاسخ دادن در توییتر وجود دارد یا خیر.

اما برگردیم به آنچه گفتم، نمونه‌هایی از آگهی‌های تبلیغاتی وجود دارد. من سعی خواهم کرد چیزهایی را که دوست دارم و مطمئناً به روز رسانی های زیادی است که امروز همه ما می بینیم، توییت کنم و به اشتراک بگذارم. بنابراین یکی از سوالات بزرگ و با توجه به عنوان وبینار ما این است که آیا باید مکث کنیم، آیا باید مستقیم به جلو بدویم؟ آیا باید متوقف شویم؟

ما در حال انجام این گفتگوها با هر یک از 80 مشتری آژانس خود هستیم.

و اولین سوالی که از بسیاری از آنها مطرح می شود این است: “با توجه به آنچه در حال وقوع است، آیا باید بازاریابی را متوقف کنیم؟”

آیا باید بازاریابی را متوقف کنید؟ و پاسخ ما به آن منفی است، اما ممکن است منطقی باشد که تبلیغات را متوقف کنیم. و اجازه دهید منظورم را توضیح دهم. من قطعاً فکر نمی‌کنم که توقف بازاریابی برای هر کسی ایده خوبی باشد، اما شاید برای تبلیغات. چند دقیقه دیگر در مورد ظاهر آن صحبت خواهیم کرد.

ما فقط برای کسانی از شما که در اینجا به افراد بازاریابی مشغول هستند، یادآوری می کنیم. ما همچنین مدیرانی داریم که بازاریاب نیستند، مانند مدیران عامل و افراد عملیاتی، و مطمئناً تعدادی پزشک نیز داریم. فقط به عنوان یک یادآوری برای بازاریابان، و ممکن است چهار P بازاریابی را به خاطر بیاورید، یا شاید با هفت P بازاریابی آشنا باشید.

وقتی سمینارهای خود را رهبری می کنیم، هفت مورد را آموزش می دهیم. و فقط به عنوان یک یادآوری، بازاریابی همان تبلیغات نیست. تبلیغات زیرمجموعه کوچکی از یکی از P های بازاریابی، تبلیغات است.

بنابراین در حالی که تبلیغات مطمئناً مهم است – این چیزهای جذابی است که همه روی آن تمرکز می کنند – بازاریابی بسیار گسترده تر از تبلیغات است. بنابراین همانطور که چند لحظه پیش اشاره کردم، با هر بحرانی گاهی فرصت‌هایی وجود دارد، درست است؟

و فکر می‌کنم این رام امانوئل بود که گفت: “هرگز بحران را هدر نده.”

و مطمئناً باز هم، من به هیچ وجه نمی‌خواهم تلفات انسانی کرونا را دست کم بگیرم و مردم در حال مرگ هستند. جدی تر از این نمی تواند باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، بسیاری از ما هنوز باید وظایف خود را انجام دهیم تا جامعه را آگاه کنیم و به هر نحوی که می توانیم به مردم کمک کنیم. بنابراین این واقعاً بسیار مهم است.

پس چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ خوب، یکی از اولین چیزهایی که باید در نظر داشته باشید این است که بسیاری از رقبا در حال انجماد هستند یا کاری انجام نمی دهند.

بنابراین اگر در یک تخصص رقابتی یا بیمارستان رقابتی یا یک داروی رقابتی هستید، بسیاری از مردم فقط به سمت تپه ها می دوند و مکث می کنند یا کاری انجام نمی دهند. و من قویاً استدلال می کنم که احتمالاً این بهترین استراتژی نیست.

می‌توانم بگویم که تقریباً در هر صورت، با فرض اینکه می‌خواهید در تجارت باقی بمانید، که امیدواریم بیشتر ما همینطور باشیم، وظیفه شما این است که برای آینده آماده شوید زیرا در نهایت کووید-19 فروکش خواهد کرد. داروهایی وجود دارد که آنها اکنون در حال آزمایش هستند، و امیدواریم پیشرفتی پیدا کنند که می تواند به ما کمک کند تا زمانی که یک سال، یک سال و نیم دیگر واکسن در دسترس قرار گیرد. امیدوارم ماه ها و ماه ها ادامه پیدا نکند. خواهیم دید. اما در هر صورت می‌خواهیم خود را آماده کنیم زیرا به محض اینکه دود پاک شود، فرصت فوق‌العاده‌ای برای ظهور رهبران جدید و همچنین قابل مشاهده شدن وجود خواهد داشت.

بنابراین حتی اگر به دنبال جذب بیماران در این محیط نیستید، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید. مطمئناً می توانید برندسازی خود را ادامه دهید، درست است؟ بنابراین، برای مثال، اگر شما یک بیمارستان هستید، نمی خواهید در جامعه ناپدید شوید. می‌توانید انواع پیام‌های برندینگ مداوم را انجام دهید.

اگر نمی‌خواهید تبلیغ کنید، می‌توانید برنامه‌ریزی بازاریابی انجام دهید. شما می توانید استراتژی و توسعه برند را انجام دهید. شما همیشه به نام تجاری خود فکر کرده اید، و شاید همیشه فکر کرده اید که کجاست.

من دوباره به شدت استدلال می کنم که اکنون زمانی است که به کارهای خلاقانه شما نگاه کنید. به عنوان مثال، بسیاری از افرادی که من با آنها ملاقات می کنم واقعاً از مکان وب سایت خود ناراضی هستند. یا شاید  تغییرات دیگری وجود داشته باشد که آنها سعی کرده‌اند ایجاد کنند، مانند محتوای ویدیویی یا استراتژی محتوای جدید.

و فقط کمی شفافیت اینجا در کنار ماست. شرکت ما در طول سه یا چهار سال گذشته بسیار رشد کرده است. در مورد وب‌سایت خودمان، ما معمولاً ابتدا روی موارد مشتری تمرکز می‌کنیم. این یک مشکل بسیار رایج در آژانس ها است. در حالی که ما روی آن کار کرده ایم، آن نوع انرژی که ما دوست داریم را نداشته است. بنابراین دیگر آنطور که می‌خواهیم نشان‌دهنده کسی نیست که امروز هستیم.

اما امروز زمان فوق‌العاده‌ای است، بنابراین در طول سه ماه آینده ما به شدت روی وب‌سایت خودمان و همچنین مشتریانمان کار می‌کنیم تا نمایانگر بهتری که امروز هستیم.

بنابراین اینها چیزهایی هستند که باید درباره آنها فکر کنید. کجا می توانید تلاش کنید؟

حتی موارد ساده اداری. من با مدیر عامل آن روز خود صحبت می کردم و اکنون زمان بسیار خوبی برای تکمیل تمام آن آموزش های منابع انسانی است که سعی کرده ایم به آن ها برسیم. این زمان خوبی برای ادامه این مقاله و همچنین برای تقویت ارتباطات کارکنان شما است.

بسیاری از شما در مؤسسات بزرگتر هستید و آنها هزاران کارمند دارند. این افراد امروز برای رهبری و راهنمایی التماس می کنند.

رئیس جستجوی خدمات بهداشتی من از من خواست تا نکته 15 ثانیه ای را در اینجا به شما بگویم. در حال حاضر کارهای بزرگی وجود دارد که می توانید برای ایجاد سئوی سازمانی، به خصوص با طرحواره. اگر معنی آن را نمی‌دانید، نوعی زیرساخت است که به ماشین‌ها کمک می‌کند معنا و زمینه پشت آنچه در صفحه است را بیاموزند.

این زمان‌های فوق‌العاده‌ای هستند. ما در حال کار زیادی با مشتریان در این زمینه هستیم.

یکی از مواردی که قبلاً ذکر کردم این است که می توانیم از رسانه های اجتماعی و دوباره استفاده کنیم. آرون در چند دقیقه در مورد رسانه های اجتماعی ارگانیک صحبت خواهد کرد و اینکه چگونه واقعاً روی افزایش شهرت خود کار کنید.

بنابراین مشترکان وبلاگ ما ممکن است متوجه شوند که آخرین پست ما به نحوه درخواست جراح عمومی ایالات متحده از بینندگان صبح بخیر آمریکا در مورد فاصله گذاری اجتماعی اشاره کرده است.

و به دلیل نحوه برقراری ارتباط CDC در روزهای اولیه، بسیاری از Millennials و Gen Z به طور مشهور فکر می کردند که مصون هستند، و رفتن به مهمانی در تعطیلات بهاری کار مهمی نیست.

بنابراین جراح ژنرال از تأثیرگذارانی مانند کایلی جنر خواست که به آنجا بروند و به هزاره‌ها و آمریکایی‌های جوان‌تر بگویند که این واقعی است. و او انجام داد. و چند ساعت بعد، کایلی ویدیویی را برای 4 میلیون دنبال کننده خود در اینستاگرام منتشر کرد. بنابراین بحث من در اینجا این است که اگرچه فکر می‌کنم فوق‌العاده است، کایلی جنر از نفوذ خود با هزاره‌ها و آمریکایی‌های جوان‌تر برای اطلاع‌رسانی در مورد فاصله‌گذاری اجتماعی استفاده کرد، من معتقدم که هر کسی در مراقبت‌های بهداشتی نیز مسئولیت دارد. نه از نقطه نظر بازاریابی و کسب درآمد بیشتر، بلکه برای خیر.

اما می‌دانید، من در رسانه‌های اجتماعی خودم، اطلاعات آموزشی درباره این همه‌گیری را توییت می‌کنم. پزشکان مطب خصوصی مستقل می‌توانند به سادگی در صفحه فیس‌بوک خود اطلاعیه‌ای درباره کووید بگذارند و به بیماران خود ایمیل بزنند. بنابراین فکر می‌کنم این فرصت فوق‌العاده‌ای است تا، فقط برای منافع عمومی، ترویج فاصله‌گذاری اجتماعی به افرادی که فکر می‌کنند ممکن است به این ویروس مبتلا شده‌اند کمک کنیم.

باز هم، CDC یک صدا در باد است. اطلاعات غلط زیادی وجود دارد. مطمئناً ما از شما به عنوان ارائه‌دهندگان می‌خواهیم اطلاعات دقیقی را ارائه دهید و به مردم کمک کنید تا بفهمند، برای مثال، افراد ممکن است قبل از اینکه با علائم ظاهر شوند، مسری باشند.

نکات سلامتی. بسیاری از پزشکان، بسیاری از بیمارستان ها نکات سلامتی را ارائه می دهند. یک دقیقه دیگر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

همچنین می‌توانید مطمئن شوید که عموم مردم می‌دانند که اقدامات احتیاطی ایمنی را انجام می‌دهید. می‌توانید به سؤالات متداول پاسخ دهید. می توانید اعلامیه ها را در وب سایت های خود به روز کنید.

همه این چیزها به نفع عمومی است. باز هم، نه فقط از نقطه نظر بازاریابی، یا توسعه کسب و کار. بنابراین من استدلال می کنم، ما باید این کلمه را به همه در جوامع خود برسانیم. شما افرادی را دارید که شخصاً بر آنها تأثیر می گذارید. می دانید، قبل از اینکه دولت به ما بگوید، ما از راه دفتر خود به صورت مجازی رفتیم. یکی از دوستان من یک متخصص علوم اعصاب است که اطلاعاتی را در مورد اهمیت فاصله گذاری اجتماعی برای من ارسال کرد. ایمیل او به قدری قانع کننده بود که ما بلافاصله وارد عمل شدیم. و من فقط فکر می کنم این روح کاری است که همه ما امروز باید انجام دهیم.

بنابراین فرض کنید تبلیغات برای جذب بیماران در حال حاضر برای شما منطقی نیست. با این حال، من استدلال می کنم که اگر در موقعیتی هستید که خود را به عنوان یک رهبر فکری جامعه برای آموزش مردم در طول بحران کرونا قرار دهید.

بنابراین مطمئناً داروها، طرح‌های بهداشتی و بیمارستان‌ها ممکن است خود را در آن دسته بیابند. شاید حتی بسته به اندازه، فلسفه و تخصص، تمرین‌های خصوصی آینده‌نگر.

بنابراین، فراتر از رسانه‌های اجتماعی ارگانیک، اگر به دنبال ایجاد برند خود برای بلندمدت و سرمایه‌گذاری از غیبت رقیب هستید، تبلیغات می‌تواند در آنجا معنا پیدا کند.

اگر شما یک تمرین کوچک مستقل هستید، فقط سعی می‌کنید چراغ‌ها را روشن نگه دارید و خاموش هستید، ممکن است امکان تبلیغ وجود نداشته باشد، اما این برای همه نیست.

چه زمانی نباید تبلیغ کنید؟ خوب، اگر در شرایطی هستید که تمام بودجه شما باید تبلیغات مستقیم باشد، و هر دلار باید یک بازگشت سرمایه قابل پیگیری فوری داشته باشد. یا شاید شما یک کسب و کار انتخابی هستید که تعطیل شده است، درست است؟ جراح عمومی از شما خواست که ببندید و اگر نمی توانید بیماران را بپذیرید این یک عامل خواهد بود. و بدیهی است که اگر در تبلیغات مشکل دارید، ممکن است باید منتظر بمانید.

بنابراین امروز می‌خواهم اطلاعاتی را برای بقیه زمانم با شما به اشتراک بگذارم. بسیاری از ایده های من از تیم من است، زیرا آنها هر روز در خط مقدم هستند. در حالی که من به تصویر بزرگ نگاه می کنم، آنها روزانه شاهد پیشرفت های جدید برای مشتریان ما هستند.

و در اینجا برخی از بینش هایی است که متوجه شده ایم.

شماره یک. برخی از تخصص ها در واقع شاهد افزایش کشش هستند، از جمله افزایش نرخ کلیک و افزایش درخواست یا تبدیل سرنخ. These include urgent care, not surprisingly, and primary care. Maybe not surprisingly, people are looking for alternatives. We have a integrative medicine, primary care doctor who’s seeing tremendous opportunity because people are looking for things like wellness and boosting your immune system.

Addiction treatment searches are up right now. I just tweeted something I saw yesterday, that alcohol sales are booming. They’re up 50%. Again, it’s not surprising.

Just watching people’s behavior, we need to have empathy. I’ve participated in a couple of these virtual cocktail hours. Some people are drinking too much, and you can just see it. So sad.

We have a number of addiction clients who recognize that  there are people out there who are addicts and are at home. They are hurting. And so some of these specialties are seeing great big increases in interest.

Other essential categories are holding strong like cancer related searches.

Not surprisingly, inquiries for elective based surgeries like vein surgeries are falling. While inquiries are down, clicks are not dropping as much. A lot of people we are finding at  home, and they’re clicking on those paid ads, but they may not be actually inquiring.

So whether you are with a practice or a hospital, you need to really actively manage your campaign.

I mentioned earlier preventative care kinds of terms are hot, like “boosting immune system.”

We are predicting we’ll see a little bit of cost decreases for the cost per click if you’re doing pay-per-click. And we expect to see that to continue as competitors flee the market.

So our recommendation going forward for your paid search campaigns, Google or Bing, is to make sure your ads read appropriate for a new reality. Also actively manage your campaigns. Just like we’ve talked about earlier, refine your general creative direction, and monitor keyword searches and campaign results as consumer behaviors continue to change.
Be ready to pivot and make adjustments to keywords and landing pages and websites as appropriate. Recognize we want to avoid trying to exploit COVID, yet capitalize on new opportunities like telemedicine. We’re doing a new blog post next week about the marketing opportunities with telemedicine.

Other ideas include Televisitation for addiction centers or SNFs, or free transportation. Think a little bigger. What can you do that you never did before?

Another thing to do is think through beyond paid search to  display advertising, native advertising on Yahoo! And Youtube. Remember people are spending more time online, but not always actively searching.

By the way, Google is also going to be throwing out some credits to people that have been advertising since last year. They’ll be rolling those out in coming months. They’re not very specific on that, but that’s a little bit of relief to people that have been advertising with them for a while.

If you’re interested in current search terms, there’s a plethora of information out there. You can just search for “Google trends, Corona virus search terms,” and see what people are searching for on a minute by minute basis. This changes constantly. Just some sort of free value added. I think you’ll find that interesting.

Regarding Facebook, we work with lots of different clients with different specialties. We’re not seeing a big dropoff and click through rates or conversions at the stage across most of our campaigns.

Again, it varies a little bit with addiction. It’s just such a great example because it is so relevant right now. Keep in mind we want to be emotional appropriately for the particular world that we’re in. You can consider Facebook live or promote various events. We’re going to share some examples of that in just a moment.

One of our pharma specialists came up with such a great idea of promoting our community actions, or our everyday heroes, especially the providers.

Again, Facebook is also considering a grant, though there’s no details of yet. But, they’ll probably be providing some rebates to small businesses as well.

Since everything is shutting down, if you can hang in there, there will be some opportunities.

Something else I want to share, that our paid social media manager is so excited about. Facebook Messenger now has a program similar to chatbots. This happens to be from one of our recovery clients.

I blocked out the names and phone numbers. It asks prospects to start a confidential message and then the bot will come back and give a couple of different options. You can dictate the questions, and people feel like they’re talking to a real human. You can control the conversation.

And we’re finding that we’re getting tons of inquiries this way. Facebook always comes up with new formats. This just happens to be one of our favorites. I’m just sharing a little secret that we’re seeing tremendous success with this early on. This is brand new. Another thing that’s cool about this is we’re able to share a social endorsements. This is an example of a real life patient. Again, we blocked out the name of this real patient, interacting with the addiction treatment center.

So these things are very, very powerful. Another thing we’re doing with another client right now is we’re promoting webinars. They’re not seeing patients live. So, if you’re able to stay in the marketplace, instead of doing dinner seminars this is a fantastic time to try something new. If you have some marketing budget to test and track, now you can finally get around to it. And I would argue there are some terrific opportunities here today.

I recognize that some of our audience listeners are very sophisticated marketers, who understand things like OTT, CTV and programmatic buying. Others may be much further down the marketing continuum in terms of experience with it. Either way, this slide here from Comscore underscores the amount of time people are spending online that I described earlier. And if you’re interested, you can go to that URL yourself.

This was a screenshot from yesterday. So for example, Hulu streaming through Apple TV or Amazon fire or through smart TVs is just exploding. Viewership is up in record numbers. Both broadcast and streaming TV are showing record numbers, and behavior is changing daily.

You have to be paying attention here if you want to capitalize on this. And I know if you’re a provider and you’re just trying to take care of patients, you have challenges. And, we’re all scared. But, from marketing standpoint, this time has some tremendous opportunity. My team is working harder than ever currently on these types of opportunities. This graphic was shared with us, with our reps at iHeartRadio.

This Nielsen study from a couple of days ago shows that because people are no longer commuting, and they’re not listening to the radio in a car, streaming radio is taking off. Interestingly a couple of days later, this is an email I got that work for a work at home playlist from iHeart radio.  It’s funny, I love their programmatic buying and use of artificial intelligence. They obviously know I like chill. And so they not only came up with a word from home playlist, they targeted me with the kind of stuff that I might be interested in, although that was a big mess with me on country. But it feels so personalized.

Our iHeart rep tells us that new subscribers are up by 20% plus us over recent days.

So I asked my media guru Charlie for some tips, and I thought this would be really intriguing to you.He and I always agree on this kind of stuff.

Streaming radio and television are our favorite opportunities, but for for billboards and print, “not so much.” Print is slowly dying and nobody’s driving to see billboards. So are if you’re going to do traditional advertising, these are some of our favorite things.

Interestingly, while viewership is up and listenership is up, advertisers are fleeing the marketplace. Due to COVID, the cancelled Olympics, reduced political ads, prices are dropping. So it’s a very strange time that you have more viewership and listenership than ever, coupled with declining rates. Now remember with broadcast in particular, that’s is dead space. It’s gone forever. It’s like a little revenue is better than no revenue because it’s dead space.

That’s why broadcast is often negotiable. Those of you that are more experienced marketers know, broadcast is very, very powerful. A less sophisticated advertisers often go with the newspaper, but broadcast tends to be super powerful. And it can be negotiable.

Regarding creative, we talked about creating positive messaging that informs the community I think it is a good thing just to acknowledge where we are. If you have an agency (hopefully), or media buyer, whoever it is this is a time to cash in those relationships with your media reps.

Our Charlie has worked in 200 of 210 DMAs [Designated Market Areas] in America. His knowledge level is insane – he can tell you which train stations in New Jersey have the best outdoor signage, for example. More importantly he has thirty years worth of relationships with hundreds of reps nationwide.

Charlie’s been going back to our clients’ media reps saying, “Hey, my client is thinking of pulling out of the market. Help me convince them to stay in.” And I would recommend you do the same. If you have relationships with your media reps, ask them for help. They’re a lot more willing to negotiate right now.

I’m not saying grind your media reps, but look for win-win. So just two anecdotes are inspiring.

First, for one our big clients in Chicago, Charlie was able to negotiate 80 free community oriented radios spots, while also changing our mix to streaming.

Second, for one of our multi-location practices in Texas, Charlie advised the client to move most of the April media budget to TV. Rather than complaining, our radio rep offered 180 radio spots free across three stations. He said he looks at it as an investment in the longterm, and a measure of goodwill.

The broadcast stations are hurting, everybody’s hurting right now. They used to say back in the depression, “Things are tough all over.”

If you have no relationships, it’s hard to do this. But if you’ve been in the market, I encourage you to negotiate with your reps.

I’m going to turn the ball over to Aaron here as this is my last slide again. If you’re interested, because I know some of you may have to run, you we’ll be sending the deck to you afterwards. If you want to follow me on Twitter, it’s just @Stewart Gandolf: is simple and we’ll provide you contact data later. Aaron?

Aaron Clifford:

Hey, thanks in just such great content and great information. There was a lot of engagement and questions. So do you mind just answering a couple of questions related to your content? Real quick.

(Sure, go ahead.)

All right, so one question was with more people watching news and TV, would you recommend television perhaps over social media or is it a both and, or what’s your recommendation there?

Stewart Gandolf:

You know, it is, that’s a great question. Here’s the deal. In our experience, it is now both. One of the things we write about a lot,is that everybody’s multitasking. They’re watching TV and they’ve got their iPad or phone in front of them. So I don’t know if it’s necessarily either / or. It’s integrated. We see, for example, one of our clients is an addiction center hates to put phone numbers on their ads They just feel like they don’t want to look too salesy.

And so we see that as when we’re on radio or on TV,  their website just explodes with activity. So that’s really why we are an integrated agency. I love digital (but advertising works well in conjunction with it). I would try to do both.

Aaron Clifford:

All right, thank you. مفید است. A couple of more while we got you. So in reference to the Facebook Messenger slide, are these Facebook they considered HIPAA compliant?

Stewart Gandolf:

They are, if you set it up right. I’m not giving legal advice. Let’s start right there. But remember these are private messages that are coming from a prospect to the provider through a bot. So consult your own attorney, but our team feels comfortable using them. This is brand new technology. So I would do your own research, but so far we’re comfortable.

Aaron Clifford:

Good. All right, thank you. And then someone was asking about the webinars and what the success has been or attendance what are you seeing there?

Stewart Gandolf:

Okay, great. So that’s a good, another great question. You know, it’s like the one I just showed as an example. He’s gotten, I don’t know, I think during the first day or two, five registrants. So, not hundreds, not thousands, but response depends on the topic too.

But one thing I didn’t share very well before is that’s important for the listeners who are not as familiar with paid social versus organic social. (While organic social is powerful), you’re only reaching your followers. These are people that are already following you. And even then, oftentimes you’re getting just a small percentage of the followers. Meanwhile, with ads on paid social, you can reach tens of thousands or hundreds of thousands of prospective patients, and it’s a really good value cost-wise. It allows you to reach a far broader audience.

Stewart Gandolf:

So I think the capability and, and success of that will be based upon how good your offer is and especially how compelling your topic is. Like right now, we have hundreds of people viewing it on this webinar, which is exciting. We had even hundreds more register who probably want to get the recording.

And while I would like to think the reason is because you and I, Aaron, are so good looking and smart, it’s really because the topic is so timely. So I feel like the right timely content is everything, the right offer. So we are seeing that this is brand new. I’ll just say for our listeners, whether you’re with agencies or whether you’re with hospitals or whatever, this is a great chance to try things that you wouldn’t have gotten around to before. And this is how breakthroughs happen.

Aaron Clifford:

Great. Great point. Thank you Stewart. And please keep asking questions and we’ll have a time at the end of the webinar to go through a number more.

Stewart Gandolf:

Thank you for asking those. خوشحال میشم کمک کنم I’m having a blast with this. این عالی است. So, yeah.

Aaron Clifford:

All right. So a lot of my contents going to dovetail into what Stewart described. And for those of you who don’t know, Binary Fountain is a customer experience platform and we help healthcare systems, a number of different industries.

We have a large contingent in the healthcare with large enterprises down to large medical groups and mid-size and even down to small, smaller clinics. So we analyze a lot of online data, we analyze a lot of first party surveys patient satisfaction surveys and we get a lot of detail. And so we’re helping businesses not only manage all of their listings on the third party platforms like Google my business and Facebook and Vitals and health, Verizon getting all of their information accurate, but then also monitoring their reputation online. So what we did is a little study and we’re doing this study weekly just in looking at all of the mentions per platform where COVID-19 and related terms are being mentioned and the frequency and quantity.

So what we’re seeing is right now Twitter’s exploding and this is related to our brands and the mentioned the, with these terms in relation to our brands. And we cover about over 250 clients. And again, often they are, have hundreds of locations and cover hundreds of providers. And so we’re seeing a lot of activity there. Of course we’re seeing a lot of information and surveys, but then Facebook is number two to Twitter.

But in terms of mentions, Twitter is, is just dominating. And there with regards to the brands, there’s a lot of questions there. People are getting answers and some cases not getting answers and others. But we are encouraging clients to manage and you know, make sure that you are having a pretty good strategy for each one of these platforms as it’s mentioned, but also spending time where the most questions and activity is happening. So there goes Twitter, Facebook, Google, you’d expect to be a lot higher. But since Google had suspended their reviews their numbers aren’t as high. And so we were seeing quite a bit of lift.

Technology we are seeing Google started to increase and then there is that freeze and not as many reviews there. So it’s kind of interesting and you guys may be thinking that as well. So some of the best practices that we’re seeing on social media you’re, we’re seeing a lot of activity and good brand promotion on various social media platforms. Folks in giving information, helping their patients and the consumers and also employees and get most up-to-date information. Many of them answering questions and linking over to their own website where there’s valuable information. And I’m sure many of you on this call have been doing that as well. You’ll see the engagement there. There’s when there’s questions being timely to making sure that your dispelling disinformation in health systems, communities and providers, physicians are so important in this particular space right now where there’s so many different rumors and just so much coming at patients and they’re looking for trusted resources and are seeing that the providers are filling an incredible void right now when they are able to answer those questions.

Twitter, there’s a lot of noise. There’s a lot of times I’ve seen some angry posts and some definitely the misinformation and rumors. And just some the wild, wild West that sometimes. Twitter is, and our recommendation is not necessarily to answer every single one of those. You can’t, you don’t have enough resources. There’s not enough time, but there’s definitely when there is an opportunity to answer a question directly or direct and that comment or reviewer poster to correct information on your own website or social channel. We’re seeing a lot of customers having success in there and a, a large click through rate as well going to their own content with the correct information. So, you know, make sure that you’re responding to those questions calmly in a transparent manner. But also you’re not having to answer every single person that’s out there either with relation to your brand.

It’s just too much where you can take those comments, whether it’s on a review platform, on a Facebook post or in Twitter, taking those offline. Right now the challenges, we know there are not a lot of resources offline to handle the calls that are coming in. So I say only take it offline right now. If you have somebody who’s going to pick up the phone and an actual human being to answer those questions, if not, it may be a bad patient experience or a bad brand experience. So be careful, you know, prior to COVID-19, I’m, I’m saying for the most part when you can’t resolve something online then almost always take it offline. But right now things are different and resources are scarce that many of these provider locations and systems. So you guys make that call when you can and when it makes sense to take it offline, but only if there’s a human being to answer.

Next seeing content recommendations, you know, making sure that you’re creating content that answers all the questions on potential questions that you know about is extremely helpful. So I referenced this earlier just in terms of all of the different misinformation. But you know, we’re seeing our customers pages and locations on their own website and social channels that are answering frequently asked questions. And I recommend that this too, for those that even though Google your patients and their family members and consumers aren’t able to post questions right now to your Google my business page, you can anticipate what some of those questions are and do a Google post related to COVID and Google is prioritizing those on the Google my business page. So there’s a real opportunity there to provide information in Google my business and Google my business posts to create content for that particular channel and then link it back to your own website with them, the information and frequently asked questions.

You know, Revive Health, they did a survey last week and I encourage everybody to look at Revive Health survey and study, but they showed that local health care experts are trusted 86%, 86% of the respondents said they trusted local health experts. And with regards to Coronavirus information, massive opportunity. If you’re a marketer and you’re a content producer for your facility, for your system, now is the time to engage your physicians. And I know the front lines are so inundated and they are swamped. And like Stewart said, just so appreciate everything that they’re doing in the communities, but with, there’s an opportunity if you have some physicians that may not be on the front lines and they may not have the patient volume that they normally have right now, might be a good time to engage with them to see if you can get some video content and ask them, maybe do an interview and produce some blogs that are helpful, that are providing relevant and good information.

You know, posting information if there’s a need for supplies and we know across the country there’s different hotspots and there are different needs and definitely from health system to health system, the needs vary a little bit, but if there are needs, it might be appropriate to be posting some of those that information on your social channels and on your own website. And then you know, what’s interesting is I’m sure many of you follow what Cleveland Clinic does is such an amazing job with health content and with just all the way around in marketing. But you know, Amanda toward [inaudible] on Twitter the other day mentioned that the health essentials portion or sites or health essential site, they had over 11 million sessions in March. And according her, that’s 3 million higher than the previous month traffic. So, you know, we’re, we are all not going to be Cleveland Clinic and it was something when I was at HCA, we aspired to Oh man, were it to be, have all the content that they had, but in your corner of the world and where you’re at, it might be a good opportunity to start creating some content relevant to COVID and on a consistent basis and where it is helpful and providing value.

You can start small. It doesn’t have to be health essentials. That’s pretty aspirational. But you can start where you’re at. Your community wants to hear from you for sure. And then we’re recommending from a consistency and communication on all of the various channels. You know, you know, sometimes and some companies, social is not managed by the same people who manage the digital content and these contents. There’s two silos. Seeing that a number of times, but there is an opportunity to make sure that you are lockstep, your content team is feeling the same information to both social and to the digital teams that are postings and making updates on the websites are really important. It sounds common sense, but you’d be surprised that some of the things that we’ve seen who were not necessarily congruent there are customers here that are doing a great job of this and making sure everything is just lock step with their digital channels with their social and with their own website.

And then obviously in phone, their call centers, everyone’s operating from some the same playbook and we’re really important there. So demand generation versus providing information. I mean, this is shows just week to week the amount, so it’s not apparent here, but it completely, but this was a nine days we saw it and go up just double from the week of March 22nd to March 31st we saw a massive increase and what people are talking about online. And with regards to COVID. So really important to, you know, all of the effort right now in responding and putting out good information related to COVID. Don’t lose sight that there will be a day and we don’t know when obviously, but there will be a time where demand generation comes in really strong and there are some demand generation obviously right now for telemedicine.

We’re seeing that. And so there is opportunity if you have those services and capabilities to be making sure that you’re not ignoring that piece of demand generation for your clinics and for your providers. But you know, there will be a day where this will be over. And so there is an opportunity right now to look at what does a 60 or 90 days from now look like and what are those activities and what are the demand generation activities going to happen that are outside of cope. And finally on listings management. So this has been a really incredible time in the listings management space. So as far as the volume and the changes, the temporary closures and the updates to ours and the changes that the platforms have made. So you know, it’s really important just when we’re seeing a 60% increase and just the Google my business call volume right now.

Google released a new, or not in Google, but schema.org released and Stewart mentioned that they’re released a new schema type for the COVID-19 specific items. So if you have not checked that out, look at schema.org and the new COVID-19 specifications and if possible, implement those on your site to make sure that your content has structured appropriately so people can find and get the answers, their questions answered, really important there. But you know, if there’s been a change in hours or service suspensions or revised contact information Google is providing more priority for health systems. So it’s still, you know, at times tough. But please update all of your Google my business pages. Of course, all your other third party directories as well. If you’ve not done that, very important. And we’ve been posting articles on how to do this, what to update kind of Binary Fountain.com at the top there’s a carpet area you can click on and we’ve published a number of blogs and then we’ve had webinars in the past and cover some of these items as well.

So Google temporarily suspending reviews as I mentioned along with the Google Q&A. there’s there they will be. Now if you post before it was the posters who are leaving reviews didn’t know that their reviews were not being posted. But now Google is saying that, Hey, this is temporarily disabled indicating that there will be a time in the future where these posts will be posted. I doubt all posts will be there. Hopefully they will take some of the ones that are damaging or not accurate with regards to the health system. Hopefully they won’t let those posts. But those are coming soon to the business Google descriptions, Google recommend adding information about any extra precautions, putting those into Google with descriptions. And then they’re temporarily allowing for small edits to your business name when it’s applicable. So testing centers, virtual visits, appointments, only a drive through curbside pickup, you know, those things.

They’re allowing businesses to upstate there. Those particular business names where you can make a change. So it’s apparent to those that are looking on their phone or on a desktop. And then the Google post, I mentioned those earlier, but they are being, those are going to be live for 14 days after you publish them. So that’s an extension Google has made. And within response to the COVID-19 crisis and regarding Yelp, just touching on them, for those of you who get a number of Yelp reviews they announced a zero-tolerance policy for any reviews of a person contacting COVID from a business or its employees. So they’re not allowing any of those reviews to go out. You can customize the COVID-19 alert message at the top of your Yelp business page now. So that’s something else that they’ve added.

And there’s going to be more virtual services that they are going to be offering virtual classes, virtual consultation. So if your particular community is a heavy Yelp user with regards to healthcare, some aren’t, some are make sure that you’re aware of those updates. خیلی خوب. That was a lot of information squeezed in there. We have a couple of more questions, so let me get to those real quick.

Stewart standby. My Q&A is not showing up exactly, but I have them right here. Here’s the question. I’m in this medical spa business. What is your feeling about doing virtual consultations and selling gift cards online? I want to be sensitive not to be asking for money at this time. Stewart, do you want to take that one?

Stewart Gandolf:

آره. I think that’s makes sense. You know, it’s funny my wife and I are joking, like, I’m going to look like seventies guy. By the time this is over, right. New haircut. I think that’s going to come back. And my wife is complaining her gray hairs starting to show up underneath the dye. It’s like I haven’t seen her real hair color for a long time, so I think, there are people that are still interested in these things. I think the idea of doing it like that, if you’re not taking money now or you’re doing those kinds of consultations, people are bored. I would just experiment with it. You can stop if you try it and it doesn’t work.

Aaron Clifford:

I would agree. Somebody asked about having a Zoom panel discussion for the public with our providers. I’ll take that one and Stewart you can jump into, but I think that that’s a great opportunity where you have influence in your community. I think it’s great for the providers. You know, I’ve talked to a number of provider friends and they’re, they’re uncertain right now. They know it’s going to come back, but some of them are not working in the ER or in the ICU or you know, for the health system as far as in they’re waiting for their patients to come back. And so there is some capacity and some areas and I think would be beneficial if you have those providers who are willing and can provide value to your community. It’s not only good for the community, but it’s good for those providers, their own personal brand and then the brand of the health system. Stewart, any thoughts on that one?

Stewart Gandolf:

Yeah, sure. I love it and I just think, you know, I’m a creative guy, right? So this is fun to me. Like what I would do is take that idea and maybe here’s a good supplement. What if you created like a regular weekly show? You know, that would be cool. You could have your feature, your providers, you can have themes that are topical. And especially if you’re like in a hospital or hospital system, it’s a great opportunity to highlight various topics. You know, it’s funny you mentioned that earlier that some specialists are probably helping out in the ER and helping out with, you know, telemedicine patients depending on where the hospital is located. Obviously it varies a lot, right? New York is overwhelmed. Other states hardly feel anything right now. This is an opportunity to truly take thought leadership.

And remember, we’re trying to help people. So there’s a double whammy there. And I would just say if you do this for sure of your organic channels, but man, that paid social is so great. Instagram or Facebook paid in particular, we get such fantastic results with those for our clients. Beause you can reach people that you otherwise wouldn’t. So it’s a combination of paid and organic social to promote that. You know, this opportunity won’t happen again. Everybody’s home. So, yeah, I love that idea.

Aaron Clifford:

Yeah, great idea. Somebody asked about texting versus emailing patients, you know, it’s a lot of that is dictated by your organization or the contact information that you have taken on intake as far as in your registration papers on what can or cannot and contacting the patients. So every organization is going to be different. Every business is going to be a little bit different. But a lot of that I would just refer you to your own. What has the patient provided permission or consent to how to be contacted? Texting rates. Obviously if you do have permission to contact them through texting, depending on the message and what you’re communicating. Texting has obviously a higher open rate and a higher click through rate than email. But you know, it the depends on the message is what I would say. Stewart. Anything extra to add on that?

Stewart Gandolf:

کاملاً. And the texting is so intrusive. It’s very powerful. You just have to use it correctly.

Aaron Clifford:

Good. good question here. How does downstream provider services such as radiology engage with physicians who are moving to telemedicine instead of traditional B2B methods? That’s a great question. Stewart, do you want to take that one?

Stewart Gandolf:

There’s opportunities that are surprising. You know, with radiology and radiation oncology, they’re not usually the stars of the show. They’re usually behind the scenes, but it does vary. We have a highly prestigious and well respected radiation oncology group in New Jersey. In normal times we do paid social for things like prostate cancer and radiation for an alternative to Mohs surgery – and it works. So even something like radiation oncology that you wouldn’t think would be very consumer direct has opportunity, does have some.

Stewart Gandolf:

So if you’re looking at radiology or imaging, just making this up, we might not be doing routine mammograms in this environment. But if you feel a lump, then what, how do you really know what that is? So there’s an example of some thought leadership. You could take almost any specialty and find a compelling angle, that’s what’s fun about this business is just trying to think a little harder and you might find an idea that can be, wow, that’s cool. And then you’re also engaging your doctors that way. So, they can feel heard and be part of the program.

Aaron Clifford:

Okay, great. عالی. عالی. We’re going to end on that question. I know we are about to go. We’re a little over now, but thank you Stewart and thank you all for joining. We will be sure to follow up with those questions we weren’t able to answer during the session. So we’ll send a response there and if you have any additional questions, I know Stewart and I am available as well. لطفا با خیال راحت تماس بگیرید. با تشکر از شما برای پیوستن به ما. We will be sending the recording soon to all the participants along with additional resources that might come up for further guidance from all of us at Binary Fountain. We hope you stay well and you stay healthy. ما برای کمک اینجا هستیم. So please let us know and I’m sure Stewart, you all at زیست رایان feel the same way. So I’ll speak on behalf of both of us. We’re here to help here to provide any assistance that we can stay safe. Thank you for joining.

Stewart Gandolf:

Thanks guys.

Related COVID/Coronavirus disease links here on زیست رایان:
COVID-19: Healthcare Marketing Adjustments | Ways Social Media & Digital Marketing Help the Public During the COVID-19 Pandemic

دیدگاهتان را بنویسید