شروع کار با گوگل آنالیتیکس 4 برای برندهای بهداشتی

 • زمان مطالعه:زمان مطالعه: 7 دقیقه
 • نویسنده پست:
 • دسته‌بندی پست:دسته‌بندی نشده
 • دیدگاه‌های پست:0 دیدگاه

گوگل آنالیتیکس یک ابزار بسیار قدرتمند برای کسب و کارهای مراقبت های بهداشتی است. 

بر اساس  گزارش وبسایت زیست رایان ، بیش از 28 میلیون وب سایت از Google Analytics برای درک بهتر نحوه تعامل کاربران با ویژگی های وب خود استفاده می کنند . این آمار بیش از 66٪ از 100000 وب سایت برتر در سراسر جهان را شامل می شود.

توسعه و متعاقباً راه‌اندازی گوگل آنالیتیکس 4 (GA4) در اکتبر 2020 با حکم سال 2018 مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اروپا (GDPR) که سخت‌ترین قانون حفظ حریم خصوصی و امنیت داده در جهان است، شروع شد.

در اصل برای جایگزینی و بهبود کنترل‌های حریم خصوصی پلتفرم فعلی تجزیه و تحلیل Google، Universal analytics (UA)  توسعه یافته است.

در 1 ژوئیه 2023، UA دیگر داده ها را جمع آوری یا پردازش نخواهیم کرد. در آن زمان، شما باید از پلتفرم جدید آنها، GA4  استفاده کنید.

در این مقاله  به چه مطالبی اشاره می کنیم:

 • گوگل آنالیتیکس 4 (GA4)  چیست؟
 • جوانب مثبت منفی
 • این تغییر چه معنایی برای صنعت بهداشت و درمان دارد؟
 • چه طور باید شروع کرد
 • باید ها و نباید ها

اکنون بهترین زمان برای نصب و استفاده راحت از GA4 است. پلتفرم UA و داده های آن هنوز در دسترس هستند.

گوگل آنالیتیکس 4  چیست؟

گوگل آنالیتیکس 4  نسل بعدی Google Analytics است. 

GA4 جایگزین UA می شود . اندازه گیری مطابق با GDPR طراحی می شو د. 

در اینجا فقط چند تغییر قابل توجه وجود دارد:

 • به طور خودکار داده‌های وب‌سایت و برنامه را در دستگاه‌ها جمع‌آوری می‌کند تا تصویر واضح‌تری از سفر مشتری ارائه دهد.
 • به جای داده های مبتنی بر جلسه از ردیابی مبتنی بر رویداد استفاده می کند.
 • شامل کنترل‌های حریم خصوصی مانند اندازه‌گیری بدون کوکی می شود.
 • قابلیت های پیش بینی را برای ارائه راهنمایی بدون مدل های پیچیده فراهم می کند.

چرا گوگل این کار را می کند؟

در سال 2018، اروپا مقررات جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی و امنیتی برای محافظت از شهروندان اروپایی در اروپا و در هر وب‌سایتی که آنها را مرور می‌کنند، راه‌اندازی کرد صرف نظر از اینکه سایت در کجا میزبانی می‌شود. 

در نتیجه این استانداردهای جدید و سخت‌گیرانه‌تر داده، استفاده از پلتفرم UA در اروپا عمدتاً به دلیل اتکای آن به داده‌های کوکی شخص ثالث غیر قانونی شد.

با در نظر گرفتن این موضوع، گوگل باید نحوه جمع آوری، ذخیره و انتقال داده های خود را تغییر دهد. GA4 از هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی برای پیاده‌سازی ردیابی پیچیده‌تر که به داده‌های کوکی وابسته نیست.

UA چه تفاوتی با GA4 دارد؟

گوگل آنالیتیکس 4  اساساً نحوه جمع‌آوری، ذخیره و ارائه داده‌ها را تغییر می‌دهد. یادگیری ماشینی تصویر واضح تری از مسیرهایی که بازدیدکنندگان برای رسیدن به یک تبدیل طی می کنند ارائه می دهد و آن را برای وب سایت های مراقبت های بهداشتی که اغلب دارای چندین نقطه تبدیل هستند ایده آل می کند.

علاوه بر این، GA4  فعالیت کاربر را در وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و دستگاه‌ها (به‌جای نقاط داده جداگانه) ردیابی می‌کند و به شما امکان می‌دهد الگوهای معنی‌داری را بدون ارسال گزارش‌های متعدد و تجزیه و تحلیل دستی چندین نقطه داده مشاهده کنید.

یکی از مهم ترین ویژگی های GA4 ردیابی خودکار رویداد آن است.

با  UA، باید اهداف و رویدادها را به صورت دستی تنظیم کنید. با  GA4، داده‌های مربوط به تعاملات ارزشمند مانند پیمایش، کلیک‌ها، تعامل ویدیویی و موارد دیگر به‌طور خودکار جمع‌آوری می‌شوند. وقتی که این اطلاعات به راحتی در دسترس است. کسب و کار مسیری است که بازدیدکنندگان برای رسیدن به یک تبدیل طی می کنند. آن ها را ببینند و به آنها امکان می دهد سریعتر بهبودها را انجام دهند.

تبدیل داده‌های Google به بینش‌های بالینی و ادغام آن‌ها در فرآیندهای عملیاتی به برندهای مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند با ارائه نتایج آزمایش و تشخیص سریع‌تر، توصیه‌های پیشگیرانه ، درمان شخصی‌تر و ارائه تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر به بیماران، مراقبت از بیمار را بهبود بخشند.

مزایا و معایب چیست؟

GA4  با UA قبلی خود فاصله زیادی دارد. در حالی که این پلتفرم جدید چندین مزیت را ارائه می دهد، معایبی نیز دارد. 

در اینجا برخی از مزایا و معایب گوگل آنالیتیکس 4  آورده شده است:

PRO دارای معیارهای پیش بینی کننده  :

GA4  به طور خودکار داده های شما را با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشینی در مجموعه داده های شما برای پیش بینی رفتار کاربر در آینده غنی می کند.  با معیارهای پیش‌بینی‌کننده، می‌توانید تشخیص دهید که کدام اقدامات به احتمال زیاد منجر به خرید یا تبدیل می‌شوند.

PRO در  گزارش بین دستگاهی و بین پلتفرمی :

مدل داده مبتنی بر رویداد GA4 امکان گزارش بین دستگاهی و بین پلتفرمی را فراهم می کند و به صاحبان سایت درک بهتری از رفتار مشتری می دهد.

PRO  ابزارهای گزارش و تحلیل :

GA4 گزارش های از پیش ساخته شده ساده شده ای را ارائه می دهد و به بازاریابان اجازه می دهد تا روندها و بی نظمی های داده را به سرعت شناسایی کنند.

CON  داده های تاریخی از UA منتقل نمی شوند:

GA4  از صاحبان سایت می خواهد که یک ویژگی جدید ایجاد کنند، به این معنی که جمع آوری داده های شما دوباره شروع می شود. صاحبان سایت تشویق می شوند تا ویژگی های جدید GA4 خود را در اسرع وقت راه اندازی کنند تا شروع به جمع آوری داده های تاریخی کنند.

CON ردیابی تبدیل های پیچیده به دانش فنی نیاز دارد:

GA4  به‌طور خودکار داده‌های رویداد را جمع‌آوری می‌کند و ردیابی تبدیل‌های ساده (مانند کلیک‌های تبلیغاتی یا دانلود فایل) را آسان می‌کند. با این حال، ردیابی تبدیل‌های پیچیده‌تر مانند خرید می‌تواند برای افراد غیرمسلط به فناوری مشکل‌ساز باشد، زیرا به پیاده‌سازی دستی کد نیاز دارد.

این تغییر چه معنایی برای صنعت بهداشت و درمان دارد؟

همانطور که خواندید، گوگل آنالیتیکس در حال تغییر چهره گسترده ای است که شامل ملاحظات قوی حفظ حریم خصوصی است، اما این تغییرات چه معنایی برای صنعت مراقبت های بهداشتی دارد؟ 

بیا یک نگاهی بیندازیم:

ردیابی بین دستگاهی GA4  است

UA  نزدیک به نه سال سلطنت کرد (یک اجرای چشمگیر برای هر بخش از فناوری)، اما با استفاده بیشتر کاربران از چندین دستگاه، این ابزار ردیابی وب سایت محور منسوخ شد.

مصرف‌کننده مراقبت‌های بهداشتی امروزی انتظار تجربه‌های دیجیتالی بهینه‌شده را دارد، مهم نیست که کجا و چگونه با برند شما تعامل دارند. اپلیکیشن‌های موبایل داده‌های تجربه کاربری بسیار ارزشمندی را در خود نگه می‌دارند و GA4 در نهایت امکان تجزیه و تحلیل داده‌های برنامه و وب را در یک مکان فراهم می‌کند.

علاوه بر این، اگر کاربران به حساب Google خود وارد شده باشند، Google Signals 

( ابزاری که ردیابی و گزارش دهی بین دستگاهی را فعال می‌کند) می‌تواند کاربران را در دستگاه‌ها شناسایی و حذف کند.  این ابزار داده های بیشتر و درک بهتری از نحوه تعامل کاربران با وب سایت شما در چندین دستگاه و جلسات ارائه می دهد.

به عنوان مثال، فرض کنید اکثر بیماران شما ترجیح می‌دهند از رایانه‌های رومیزی برای پر کردن فرم‌های جدید بیمار قبل از قرار ملاقات استفاده کنند، اما از دستگاه‌های تلفن همراه برای برنامه‌ریزی قرار ملاقات استفاده کنند.  تیم بازاریابی شما می تواند از این بینش ها برای توسعه استراتژی های ارتباطی موثرتر استفاده کند.

درک رفتارهای کاربر آنلاین مانند این ممکن است به بهبود رویه های فرآیند آفلاین نیز منجر شود که در نهایت زمان انتظار بیمار را کاهش می دهد. 

درک ترجیحات دیجیتال، مانند موارد ذکر شده در بالا، می تواند به بهبود تجربه بیمار نیز تبدیل شود. طبق یک مطالعه در سال 2020 ، نیمی از مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی موافقند که یک تجربه دیجیتال منفی کل تجربه با ارائه دهنده را خراب می کند  و 39٪ معتقدند که یک تعامل دیجیتال مثبت تا حد زیادی بر تجربه کلی بیمار آنها تأثیر می گذارد.

کمپین های بازاریابی به راحتی قابل پیگیری هستند

گوگل آنالیتیکس 4  ردیابی بیماران را در تمام پلتفرم‌های شما آسان‌تر می‌کند.GA4  به هر مرحله از سفر بیمار اعتبار بیشتری می دهد و به شما نسبت بازگشت سرمایه بهتری می دهد.

GA4 همچنین تنظیم این ردیابی متقابل دامنه را آسان می کند، برخلاف UA، که به یک سری تنظیمات ردیابی پیچیده و دستی نیاز دارد. 

شاید هیجان انگیزترین چیز در مورد قابلیت های ردیابی کمپین GA4، تقسیم بندی قدرتمند مخاطبان آن باشد. بخش‌های هدفمندتر به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا کاربران را بر اساس تعاملات و زمان بین رویدادها به جای دسته‌های دستگاه یا پلت‌فرم‌ها گروه‌بندی کنند. 

قابلیت مشاهده در تعامل آنلاین بیمار

از آنجایی که کسب و کارهای مراقبت های بهداشتی بیشتر از برنامه های تلفن همراه برای بهبود تجربه بیمار با ابزارهایی مانند زمان بندی قرار ملاقات و پورتال های امن بیمار استفاده می کنند، بینش های ارزشمندی در مورد نحوه تعامل بیماران با آنها در دستگاه ها به دست می آورند.

درک مشارکت بیمار در پلتفرم‌ها و دستگاه‌ها (به عنوان مثال، چه کسی از برنامه تلفن همراه و وب‌سایت شما با هم استفاده می‌کند) به فرآیندهای تجاری و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال حیاتی برای تجربیات مثبت بیمار کمک می‌کند.

توانمندسازی بیماران

GA4  به حمایت از انتظارات رو به رشد مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی امروزی با داده های به موقع و دقیق کمک می کند.  همچنین داده‌هایی را در اختیار متخصصان مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌دهد که برای ادامه سرمایه‌گذاری در محصولات دیجیتالی که ارزش بیماران را ارائه می‌کنند، به آنها کمک می‌کند تا زندگی بهتر و سالم‌تری داشته باشند. 

به عنوان مثال، پورتال‌های آنلاین امن به کسب‌وکارهای مراقبت‌های بهداشتی اجازه می‌دهند تا کارهای آزمایشگاهی و سایر نتایج آزمایش‌های پزشکی را سریع‌تر به اشتراک بگذارند، که اضطراب بیمار را کاهش می‌دهد و در وقت کارکنان مراقبت‌های بهداشتی صرفه‌جویی می‌کند.

وقتی پزشکان، پزشکان و برنامه‌های بهداشتی بیماران را تشویق به استفاده از این منابع می‌کنند، می‌توانند داده‌های بهتر و دقیق‌تری را جمع‌آوری کنند که به ارائه خدمات بهتر به آنها کمک می‌کند.

چگونه با GA4 شروع کنیم

انتقال به فناوری جدید یا ارتقا یافته هرگز آسان نیست. گوگل آنالیتیکس 4 داده ها را بسیار متفاوت از UA می گیرد، بنابراین مواردی مانند برچسب گذاری، فیلدهای داده و رابط ها همگی نیاز به به روز رسانی دارند.

در اینجا چند مرحله سطح بالا وجود دارد که می توانید اکنون برای شروع آماده سازی برای انتقال به GA4 بردارید:

 • GA4 را در وب سایت خود نصب کنید
  Google همه کاربران را تشویق می کند که در اسرع وقت به GA4 تغییر مکان دهند . هر چه زودتر گوگل آنالیتیکس 4 را اضافه کنید، داده های تاریخی بیشتری باید با آن کار کنید زیرا بلافاصله شروع به گرفتن داده می کند.

  نه تنها این، بلکه اجرای همزمان UA و GA4 به این معنی است که زمان بیشتری برای آشنایی با پلتفرم جدید و درک اینکه کدام معیارها به یکدیگر مرتبط هستند یا بر یکدیگر تأثیر می گذارند، خواهید داشت.
 • یاد بگیرید که رویدادها چگونه کار می کنند.
  همانطور که قبلا ذکر شد، GA4 از ردیابی مبتنی بر رویدادها به جای داده های مبتنی بر جلسه استفاده می کند. این بدان معناست که در حالی که UA در اکثر گزارش‌ها کل کاربران را برجسته می‌کند (به عنوان «کاربران» نشان داده می‌شود)، GA4 روی کاربران فعال تمرکز می‌کند (همچنین به عنوان «کاربران» نشان داده شده است).  اگرچه این اصطلاح برای هر دو یکسان است، روش محاسبه این متریک متفاوت است.

  GA4  کاربران را در همه پلتفرم‌ها به طور مؤثرتری شناسایی می‌کند، بنابراین معیار «کاربر» شما ممکن است در ابتدا کاهش یابد، زیرا داده‌های شما را فریب می‌دهد. با این حال، با GA4، تصویر دقیق تری از افرادی که از سایت شما بازدید می کنند و چگونه در آن جابجا می شوند، دریافت خواهید کرد.
 • گزارش های UA مورد علاقه خود را تکرار کنید
  UA  و GA4 ابزارهای تحلیلی کاملاً متفاوت با مدل های داده کاملاً مجزا هستند. این به این معنی است که یک انتقال خودکار بین این دو وجود ندارد، بنابراین باید همه گزارش‌های مورد علاقه خود را با استفاده از برچسب‌های مبتنی بر رویداد GA4 دوباره ایجاد کنید.

  خبر خوب این است که GA4 چندین گزارش از پیش ساخته شده ارائه می دهد که به شما امکان می دهد داده های خود را به سرعت و بدون تنظیمات زیاد تجزیه و تحلیل کنید. همچنین می‌توانید گزارش‌های خود را بسازید یا گزارش‌های UA را بازسازی کنید تا اطلاعات خاصی را که برای اجرای کسب‌وکارتان نیاز دارید، ردیابی کنید.
 • ردیابی جستجوی سایت را تنظیم کنید
  اگر نوار جستجو در وب سایت خود دارید،GA4  قابلیت های اندازه گیری پیشرفته ای را ارائه می دهد. شما می توانید به طور خودکار علاوه بر بازدیدهای استاندارد صفحه، تعاملات و محتوای سایت خود را ردیابی و اندازه گیری کنید .

  راه‌اندازی ردیابی جستجوی سایت GA4همچنین می‌تواند مشکلات طرح‌بندی سایت و ایده‌های محتوای جدید را شناسایی کند، مانند محتوایی که کاربران شما واقعاً دنبال آن هستند. این می تواند استراتژی سئو و محتوای شما را مشخص کند و به شما کمک کند صفحه پرسش و پاسخ مفیدتری ایجاد کنید.

داده های بیشتر برابر است با فرصت های بیشتری برای بهبود تجربه کلی بیمار.

 • تنظیم تبدیل ارسال فرم
  اگر از فرم تماس (یا مشابه) در وب سایت خود استفاده می کنید، احتمالاً مقصد (صفحه “متشکرم”) در UA را ردیابی کرده اید. در GA4 آنقدر بریده و خشک نیست. این مدل مبتنی بر رویداد نیاز به ایجاد یک رویداد نمایش صفحه برای ردیابی این تبدیل دارد.

  در حالی که این امر در ابتدا به تنظیمات کمی بیشتر نیاز دارد، این مدل داده مبتنی بر رویداد، داده های ارسال فرم دقیق تری را ارائه می دهد.

وقتی گوگل آنالیتیکس 4 جایگزین Universal Analytics در 1 ژوئیه 2023 شود، به ردیابی داده های خود بین دو پلتفرم دسترسی نخواهید داشت  و همه داده های UA تاریخی حذف خواهند شد). دانلود داده‌های UA تاریخی در برگه Google یا فایل CSV بسیار مهم است. )

گوگل همه کاربران را تشویق می کند تا در اسرع وقت به GA4 تغییر مکان دهند.  GA4 نه تنها برای پشتیبانی از داده ها و نیازهای اندازه گیری امروز شما کاملاً مجهز است، بلکه برای آینده نیز آماده است.

بایدها و نبایدها

نصب را به تاخیر نیندازید

برای شروع جمع آوری داده ها، فوراً GA4 را نصب کنید. اکنون زمان مناسبی برای آشنایی با پلتفرم جدید و در عین حال داشتن UA برای بازگشت به آن است. با تمرین کافی، شروع به اتصال نقاط بین دو پلتفرم خواهید کرد و به شما امکان می‌دهد گزارش‌های مشابه ایجاد کنید و از داده‌های پیشرفته‌تر و دقیق‌تر استفاده کنید.

به‌علاوه، نصب GA4 اکنون به این معنی است که پس از تغییر در جولای آینده، تقریباً یک سال اطلاعات تاریخی برای تجزیه و تحلیل خواهید داشت.

فراموش نکنید که محصولات خود را دوباره وصل کنید

GA4 به طور خودکار با سایر محصولات Google متصل نمی شود.

هنگامی که آماده استفاده تمام وقت از GA4 هستید ، آن را به سایر پلتفرم های Google خود  به عنوان مثال تبلیغات گوگل، کمپین های بازاریابی مجدد، نمایه های Google برای کسب و کار من و غیره پیوند دهید تا از مشکلات ردیابی جلوگیری کنید.

با انواع رویداد GA4 راحت باشید

گوگل آنالیتیکس 4 دارای چهار پیکربندی رویداد متمایز است. آشنایی با آنها، قراردادهای نامگذاری آنها و اینکه چگونه می توانند بر داده های شما تأثیر بگذارند بسیار مهم است. اگر این رویدادها را به درستی تنظیم نکنید یا از الزامات پیروی نکنید، داده‌های شما به درستی پر نمی‌شوند. انواع رویداد عبارتند از:

 • رویدادهای ردیابی
  خودکار GA4 به طور خودکار بازدید از صفحه، اولین بازدید، شروع جلسه و تعامل کاربر را ردیابی می کند. هیچ پیکربندی دستی مورد نیاز نیست.
 • رویدادهای اندازه‌گیری پیشرفته
  هنگامی که در بخش مدیریت GA4 فعال شد، اندازه‌گیری بهبودیافته به شما امکان می‌دهد اطلاعاتی درباره نحوه تعامل خودکار بیماران با محتوای شما جمع‌آوری کنید.  نیازی به تغییر کد نیست.
 • رویدادها
  توصیه شده رویدادهای توصیه شده صرفاً آنهایی هستند که توسط Google توصیه می شود. معمولاً به تجارت الکترونیک مربوط می شوند (به عنوان مثال: ثبت نام، ورود به سیستم، افزودن به سبد خرید، شروع پرداخت، افزودن اطلاعات پرداخت و …است. آنها به طور خودکار فعال نمی شوند. مگر اینکه به صورت دستی آنها را با استفاده از نام رویداد و پارامترهای استفاده شده توسط Google پیاده سازی کنید.
 • رویدادها
  سفارشی رویدادهای سفارشی آنهایی هستند که در سه نوع رویداد اول قرار نمی گیرند.  از این موارد زمانی استفاده می‌شود که یک کسب‌وکار می‌خواهد یک اقدام وب‌سایتی خاص را که توسط Google از پیش تعریف نشده است، ردیابی کند.  رویدادهای سفارشی باید به صورت دستی در بخش مدیریت پیکربندی شوند.

فضول شوید

با  GA4، فضول بودن چیز خوبی است. آن را در وب سایت خود نصب کنید و اجازه دهید اجرا شود. وقتی چند هفته داده دارید، می‌توانید وارد شوید و با بی‌احتیاطی به اطراف بگردید تا ببینید چگونه داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند. دریابید که چه چیزی را دوست دارید، چه چیزی را دوست ندارید و چگونه داده های مورد علاقه خود را از UA تکرار کنید.

هرچه قبل از 1 ژوئیه 2023 با GA4 بیشتر آشنا باشید، هنگام خداحافظی با UA وضعیت بهتری خواهید داشت.

نتیجه 

گوگل آنالیتیکس 4  آمده است و به زودی باید از آن استفاده کنید.  با طرح‌بندی آن، نحوه جمع‌آوری داده‌ها و تغییراتی که باید برای ادامه ردیابی داده‌های مورد نیاز خود انجام دهید، آشنا شوید.

خبر خوب این است که می‌توانید با ردیابی داده‌های اولیه یا راه‌اندازی رویدادهای سفارشی، اتصال به Google Ads و مهاجرت مخاطبان و اندازه‌گیری‌های تجارت الکترونیک، آن را ساده نگه دارید. 

اگر به یک شریک بازاریابی نیاز دارید ، ما می‌توانیم به آسان‌تر کردن انتقال کمک کنیم، اطمینان حاصل کنیم که به جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز خود ادامه می‌دهید و بینش خود را با داده‌های بهتر و دقیق‌تر برای کسب‌وکار مراقبت‌های بهداشتی‌تان تقویت می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید