شما در حال مشاهده هستید چگونه انگیزه های بیماران در طول زمان تغییر می کند؟

چگونه انگیزه های بیماران در طول زمان تغییر می کند؟

 • زمان مطالعه:زمان مطالعه: 2 دقیقه
 • نویسنده پست:
 • دسته‌بندی پست:دسته‌بندی نشده
 • دیدگاه‌های پست:0 دیدگاه

How Do Patients’ Motivations Change Over Time?

تقسیم بندی بازار به اوایل دهه 1900 برمی گردد. با این حال، همانطور که فناوری پیشرفت کرده است، راه‌های شناسایی، خوشه‌بندی و پیام‌رسانی به مصرف‌کنندگان توسط سازمان‌های بهداشت و درمان برای هدایت درگیری با بیمار.

 • داده های جمعیت شناختی در مورد یک جمعیت و گروه های درون آن اعداد سختی را در مورد سن، جنسیت، درآمد، وضعیت تاهل و قومیت ارائه می دهد. ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند از چنین آماری برای ارسال پیام مراقبت‌های مربوط به سن یا جنسیت بیمار، مانند واکسیناسیون، ماموگرافی یا آزمایش‌های آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) استفاده کنند.
 • داده‌های جغرافیایی خوشه‌بندی و هدف‌گیری مصرف‌کنندگان را بر اساس موقعیت مکانی – محلی، منطقه‌ای، ملی یا بین‌المللی امکان‌پذیر می‌سازد. این تاکتیکی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از آن برای ترویج گردشگری پزشکی استفاده کرده اند، مانند تلاش های بیمارستان تخصصی نورث وست (NSH) در پست فالز، آیداهو برای روش‌های ارتوپدی و چاقی را برای کانادایی‌هایی که در غیر این صورت ممکن است برای مدت طولانی منتظر این جراحی‌ها بمانند.
 • داده‌های تشخیصیهمچنین نقش برجسته‌ای در تقسیم‌بندی مصرف‌کنندگان مراقبت‌های بهداشتی ایفا می‌کنند. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به بیماری قلبی یا دیابت، بر اساس تشخیص، مطالب آموزشی هدفمند و سایر ارتباطات را دریافت می کنند.

با وجود همه این داده‌ها، تغییرات رفتاری انگیزشی که منجر به بهبود هدف نتایج سلامت همچنان ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را به چالش می کشد. اینجاست که بخش‌بندی روانشناختی می‌تواند سوزن را حرکت دهد. همانطور که چیپ و دن هیث در سوئیچ می نویسند: چگونه چیزها را تغییر دهیم وقتی تغییر سخت است ، “برای اینکه رفتار افراد تغییر کند، شما باید نه تنها بر محیط آنها بلکه بر قلب و ذهن آنها تأثیر بگذارید.”

تقسیم بندی روانشناختی چیست؟

داده های دموگرافیک، جغرافیایی و تشخیصی مهم هستند. آنها یک دید عینی، اما سطحی از بخش های جمعیت – جوان یا پیر – ارائه می دهند. نزدیک یا دور؛ سالم یا مریض این نوع تقسیم بندی به WHO پاسخ می دهد. اما اگر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از بیماران می‌خواهند که فعالانه در رفتارهای سالم شرکت کنند، برنامه‌های درمانی را دنبال کنند، برای مراقبت‌های پیشگیرانه قرار ملاقات بگذارند یا صورت‌حساب‌های خود را به‌موقع پرداخت کنند، باید تصمیم‌هایی را که بیماران می‌گیرند درک کنید.

بخش‌بندی روان‌شناختی به دلیل این تصمیم‌ها پاسخ می‌دهد. مدل تقسیم‌بندی روان‌شناختی زیست رایان بر عوامل ذهنی – نگرش‌ها، ارزش‌ها، باورها و انتظارات- تمرکز دارد که مصرف‌کنندگان مراقبت‌های بهداشتی روی میز امتحان آورده‌اند.

c2B Consumer Classifier از 12 سوال ساده برای تقسیم‌بندی مصرف‌کنندگان استفاده می‌کند. به یکی از پنج بخش روانشناختی:

 • خود دست‌یافته‌ها — همانطور که از نام پیداست، خود دست‌آورندگان زمانی فعال هستند به سلامت آنها می رسد. این گروه 19 درصد از مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی را تشکیل می دهد. افرادی که به خود دست می یابند به تخصص ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اهمیت می دهند و به اهداف قابل اندازه گیری برای پیگیری پیشرفت پاسخ مثبت می دهند.
 • جویندگان تعادل — نماینده 17 درصد از مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی، جویندگان تعادل فعال و سلامت گرا هستند، اما آنها به منابع مختلفی برای مشاوره سلامت و تندرستی مراجعه می کنند – نه فقط متخصصان مراقبت های بهداشتی.
 • شعبده بازان اولویت دار — با جویندگان تعادل در 18 درصد از مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی، شعبده بازان اولویت دار تلاش می کنند تا سلامت خود را به دلیل تعهدات دیگر به کار و خانواده در اولویت قرار دهند. با این حال، وقتی صحبت از سلامتی و تندرستی اعضای خانواده به میان می‌آید، شعبده بازان اولویتی فعال‌تر هستند.
 • جهت گیرندگان — کوچکترین بخش در 15 درصد مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی، راهنمای گیرندگان به توصیه های متخصصان مراقبت های بهداشتی اعتماد دارند، اما اغلب برای گنجاندن این توصیه ها در برنامه روزانه خود تلاش می کنند.
 • استقامت‌کنندگان اراده — این مصرف‌کنندگان واکنش‌پذیر و متکی به خود هستند. لزوماً نگران عواقب درازمدت رفتارهای خود هستند. آنها در لحظه زندگی می کنند و آنچه را که می خواهند انجام می دهند. 31 درصد از مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی افرادی با اراده هستند و جای تعجب نیست که نسل هزاره و مصرف کنندگان جوان تر تمایل بیشتری به این بخش دارند.

با درک نحوه برخورد افراد با تجارب مراقبت‌های بهداشتی، ارائه‌دهندگان در موقعیت بهتری قرار می‌گیرند تا رفتارهایی را که منجر به نتایج سلامتی بهتری می‌شوند، برانگیزند.

انطباق با نگرش در حال تغییر بیماران

هنگامی که یک بیمار یا گروهی از بیماران با استفاده از تقسیم‌بندی روانشناختی طبقه‌بندی شدند، بیمارستان‌ها و سایر سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند نحوه برخوردشان با مصرف‌کنندگان را به‌خوبی تنظیم کنند – ایجاد ارتباطات بیمار که احتمالاً رفتارهای مورد نظر را تحریک می‌کند، پیام‌رسانی در کانال‌های ترجیحی برای تقویت تعامل بیمار، توسعه برنامه‌های اقدامی که الهام‌بخش تغییر و در نهایت نتایج سلامتی بهتر است.

اما مهم است که به یاد داشته باشید که نگرش ها تغییر می کند. سن می تواند نقش داشته باشد، اما عوامل کمتر قابل پیش بینی مانند تجربیات زندگی نیز می توانند نقش داشته باشند. یک جوان استقامتی اراده کنید. در جوانی، بسیاری از مردم احساس شکست ناپذیری می کنند. اما با بالا رفتن سن افراد و افزایش مسئولیت‌های ازدواج، فرزندان و شغل، فشار می‌تواند یک فرد استقامتی را که می‌خواهد زندگی کند، به شعبده‌بازی اولویت‌دار تبدیل کند که می‌تواند با یادآوری اینکه چقدر به دیگران وابسته است، انگیزه بیشتری برای مراقبت از خود داشته باشد. روی او به طور مشابه، یک فرد استقامتی مسن‌تر ممکن است پس از تولد یک نوه یا یک دست‌یابی به خود هدف‌محور پس از تشخیص سلامتی جدی، به تعادل جویای فعال‌تری تبدیل شود.

برای ارائه تداوم واقعی مراقبت که در آن مشارکت بیمار رشد می کند و نتایج سلامت بهبود می یابد، سازمان های مراقبت های بهداشتی باید بدانند که چگونه نگرش بیماران در طول زمان تغییر می کند. هنوز به چه اطلاعاتی در مورد مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی نیاز دارید تا این اتفاق بیفتد؟

برای اطلاعات بیشتر در مورد تقسیم‌بندی روانشناختی و تأثیر آن بر نتایج سلامت، کاغذ سفید ما را دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید