شما در حال مشاهده هستید کتاب سفید جدید زیست رایان در مورد تقسیم بندی روانشناختی

کتاب سفید جدید زیست رایان در مورد تقسیم بندی روانشناختی

 • زمان مطالعه:زمان مطالعه: 2 دقیقه
 • نویسنده پست:
 • دسته‌بندی پست:دسته‌بندی نشده
 • دیدگاه‌های پست:0 دیدگاه

home-segments

زیست رایان به‌تازگی مقاله قطعی درباره روان‌شناسی و نقش آن در مراقبت‌های بهداشتی را منتشر کرد، «تقسیم بندی روانشناختی و کاربرد عملی آن در تعامل با بیمار و تغییر رفتار.” این مقاله روش شناسی پشت توسعه مدل تقسیم‌بندی روانشناختی زیست رایان را با مطالعات موردی در مورد کاربرد آن و نتایج مربوطه مورد بحث قرار می‌دهد. این نمای کلی جامع از مدل تقسیم‌بندی روانشناختی زیست رایان به ذینفعان مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند تا بفهمند چگونه روش‌شناسی که به‌طور گسترده در محصولات مصرفی و صنایع خرده‌فروشی برای تأثیرگذاری بر رفتار مصرف‌کننده استفاده می‌شود، می‌تواند برای تأثیرگذاری بر رفتار بیمار استفاده شود.

تقسیم بندی روانشناختی

روان‌شناسی به نگرش‌ها، ارزش‌ها، باورها، سبک زندگی و شخصیت افراد مربوط می‌شود. آنها هسته اصلی انگیزه ها و ترجیحات ارتباطی افراد هستند. تقسیم بندی روانشناختی شامل گروه بندی افراد بر اساس این ویژگی های مشترک برای هدف گیری و تعامل موثرتر است. مبنا قرار دادن گزاره بر انگیزه ها و اولویت های درونی فرد، احتمال پذیرش و عمل به آن گزاره را افزایش می دهد.

در سال 1964، دانش آموخته هاروارد و دانشمند علوم اجتماعی دانیل یانکلویچ نوشت که سنتی ویژگی های جمعیت شناختی – جنس، سن و سطح تحصیلات – فاقد بینش مورد نیاز بازاریابان برای اطلاع رسانی استراتژی های خود بودند. او استفاده از بخش‌بندی غیر جمعیتی را برای کمک به شرکت‌ها برای پیش‌بینی بهتر رفتار مصرف‌کننده پیشنهاد کرد. ، برای بهبود توسعه محصول، توزیع، قیمت گذاری و تبلیغات. تقریباً در همان زمان، امانوئل دمبی، محقق بازار، استفاده از اصطلاح «روان‌شناسی» را برای اشاره به تغییرات در نگرش‌ها، ارزش‌ها و رفتارها در یک بخش جمعیتی خاص آغاز کرد.

از دهه 1970، شرکت‌های کلاس جهانی مانند Procter & Gamble، Walmart، CVS و Walgreens از تقسیم‌بندی روان‌شناختی برای درک انگیزه‌ها و رفتارهای مصرف‌کننده و توسعه محصولات، بازاریابی و تجارب مصرف‌کننده که بر تصمیم‌گیری‌های خرید تأثیر می‌گذارند استفاده کرده‌اند. این نویسنده شخصاً توسعه سه نسل از مدل‌های تقسیم‌بندی روان‌شناختی در مراقبت‌های بهداشتی را برای Procter & Gamble قبل از پیوستن به زیست رایان رهبری کرد. این مدل‌های تقسیم‌بندی روان‌شناختی استراتژی‌های P&G و ابتکارات محصول را آگاه می‌کردند، و اکنون مدل تقسیم‌بندی روان‌شناختی نسل 4ام به موفقیت مشتریان زیست رایان کمک می‌کند که به دنبال تأثیرگذاری و فعال کردن رفتارهای مصرف‌کننده مراقبت‌های بهداشتی و بیمار هستند.

مدل تقسیم‌بندی روانشناختی زیست رایان 

مدل تقسیم‌بندی روان‌شناختی زیست رایان بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی بازار ملی با یک نمونه نماینده (4039 = n) از مصرف‌کنندگان بالای 18 سال، مطابق با سرشماری ایالات متحده است. پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی جامع که موضوعات مختلف مراقبت های بهداشتی را در بر می گرفت، پاسخ دادند و تجزیه و تحلیل عاملی این پاسخ ها با استفاده از روش های خوشه بندی آماری، پنج «شخصیت مراقبت های بهداشتی» متمایز را بر اساس رویکرد آنها به سلامت شخصی، تندرستی و مراقبت های بهداشتی شناسایی می کند. زیست رایان همچنین الگوریتمی را بر اساس 12 سوال نظرسنجی توسعه داد که می تواند با دقت 91.1 درصد پیش بینی کند که مصرف کننده به کدام یک از پنج بخش تعلق دارد. پنج بخش روانشناختی شامل (درصد نشان دهنده سهم هر بخش از جمعیت بالای 18 سال ایالات متحده است):

 • Self Achievers (19 %): پیشگیرترین و سلامت محورترین. افرادی که به خود دست می یابند، روی سلامتی و ظاهر خود سرمایه گذاری می کنند و در بین محصولات و خدمات بهداشتی سالم در میان کم حساس ترین قیمت ها هستند. اهداف مهم هستند و با موفقیت و موفقیت هدایت می شوند. افرادی که به خود دست می یابند بیشترین احتمال را دارند که در رفتارهای پیشگیرانه شرکت کنند.
 • جویندگان تعادل (17 %): همچنین با سلامتی، تغذیه و ورزش، جویندگان تعادل پذیرای بسیاری از رویکردهای سلامتی هستند. آن‌ها دوست دارند گزینه‌ها را بررسی کنند و بیشتر از سایر بخش‌ها از پزشکی جایگزین یا جامع استفاده می‌کنند. در حالی که سلامتی پیشگیرانه است، جویندگان تعادل مستقل هستند و تاکید کمتری بر پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی دارند.
 • دوزکارهای اولویت دار (18 %): در مراقبت های بهداشتی برای خود واکنش نشان می دهند، اما در مراقبت از عزیزانشان فعال هستند. شعبده بازان اولویت دار تمایل دارند رفاه خود را به خاطر وظیفه و تعهد به خانواده و دوستان قربانی کنند و به نظر می رسد همیشه مسئولیت های زیادی را مدیریت می کنند.
 • جهت گیران (15 %): واکنش پذیر اما استفاده کنندگان نسبتاً زیاد از مراقبت های بهداشتی. راهنمای گیرندگان به دنبال راهنمایی دستورالعمل از متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند و به اعتبارنامه ها احترام می گذارند. با این حال، آنها منفعل پیروان Direction نیستند — اگر پزشک یا پرستار نتوانند توصیه‌ای را به گونه‌ای تنظیم کنند که برای آنها منطقی باشد، ممکن است راهنمای گیرندگان به آن پایبند نباشند.
 • استقامت‌های اراده‌ای (31 %): بزرگترین بخش، افراد دارای اراده کمترین درگیر مراقبت های بهداشتی هستند. آنها برای لحظه زندگی می کنند، و مگر اینکه یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بتواند به افراد استقامتی کمک کند تا بفهمند چگونه می توانند فوراً از یک توصیه یا درخواست بهره ببرند، احتمال کمتری دارد که این کار را انجام دهند.

در حالی که هر بخش روانشناختی انگیزه ها و اولویت های متفاوتی دارد، برخی ممکن است رفتارهای مشابهی داشته باشند. به عنوان مثال، افراد خود دست‌یافته و جویندگان تعادل عموماً فعال هستند و تمرین‌های مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند، اما افرادی که به خود دست می‌یابند رویکردی هدفمند به این تمرین دارند و آن را بخشی از یک رژیم برنامه‌ریزی‌شده با اهداف خاص در ذهن می‌سازند، در حالی که جویندگان تعادل در فعالیت‌هایی شرکت می‌کنند که از آنها لذت می‌برند. و این به من اجازه می دهد تا از مسئولیت های دیگر دور باشم.

بنابراین، ممکن است دو نفر در مجموعه‌ای از داده‌های رفتاری مشابه به نظر برسند، اما انگیزه‌های آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به دلیل این تفاوت های انگیزشی، هر بخش روانشناختی به استراتژی تعامل متفاوتی نیاز دارد، چه به صورت بین فردی بین ارائه دهنده و بیمار، یا از طریق ارتباطات دیجیتالی مانند ایمیل، پیام های متنی، پاسخ صوتی تعاملی، پیام های درون برنامه/پورتال و غیره از طریق زیست رایان.

در واقع، زیست رایان نه تنها پیام‌ها را با کلمات و عبارات کلیدی خاص شخصی‌سازی می‌کند، بلکه از ترکیب کانال و فرکانس/سرعت خاص برای بهینه‌سازی و تقویت تعامل بیمار استفاده می‌کند.

اطلاعات آماری بخش

زیست رایان مطالعه ملی را دو بار در طول شش سال گذشته، همراه با مطالعات دسته بندی خاص شامل مراقبت از دندان و محصولات/تغذیه تکرار کرده است. مطالعات گسترده ای که از طریق آنها مدل تقسیم بندی روانشناختی ایجاد شد، میلیون ها نقطه داده را در مورد مصرف کنندگان سلامت به دست آورد که توسط زیست رایان عملیاتی می شوند. برخی از بینش های تحریک آمیز عبارتند از:

 • 67 درصد از مراجعه کنندگان مکرر به کلینیک های مراقبت های اورژانسی، بخش استقامت اراده ای هستند. یکی از مشتریان زیست رایان با ده‌ها مرکز مراقبت فوری، تجزیه و تحلیلی انجام داد و متوجه شد که بسیاری از موفقیت‌های یک درمانگاه توسط جمعیت بالایی از افراد استقامتی در شعاع پنج مایلی هدایت شده است.
 • افراد خود به خود بیشترین احتمال را دارند که به طور منظم از برنامه‌های سلامت و پوشیدنی‌ها استفاده کنند.
 • دو بخش – دستيابي به خود و افراد با اراده – 70 درصد از كل استفاده از سلامت از راه دور را نشان مي دهد.
 • بخش‌های روان‌شناختی اولویت‌های متفاوتی را در معیارهای HCAHPS و HEDIS قرار می‌دهند.
 • ترکیب بهینه کانال‌های ارتباطی (مانند ایمیل، چاپ، پیام متنی، تماس تلفنی و غیره) و فرکانس ارتباطات برای فعال‌سازی تغییر رفتار به‌طور قابل‌توجهی در بین بخش‌ها متفاوت است. برخی از بخش‌ها ایمیل را برای اطلاعات گسترده‌تر ترجیح می‌دهند در حالی که برخی دیگر پیام متنی یا تماس صوتی را می‌خواهند. یک موج ایمیل به احتمال زیاد رفتارهای مورد نظر را در بین هر پنج بخش فعال نمی کند.

عملیاتی‌سازی بخش‌بندی روانشناختی

در مقاله Harvard Business Review، «روانشناسی به اندازه جمعیت شناسی برای بازاریابان مهم است،” الکساندرا ساموئل اظهار داشت:

“اما تا همین اواخر، به دست آوردن اطلاعات روانشناختی بسیار سخت تر از اطلاعات جمعیتی بود، و حتی اگر داده های روانشناختی داشتید، همیشه مشخص نبود که چگونه آن را قابل اجرا کنید.”

زیست رایان توانسته است به طور عملی بینش‌های روان‌شناختی را برای شخصی‌سازی مشارکت مصرف‌کننده بیمار/مراقبت سلامت در مقیاس به کار گیرد تا رفتارهای مورد نظر را فعال کند. این مدل تقسیم‌بندی روان‌شناختی زیست رایان را از سایر فناوری‌های تعامل بیمار در بازار متمایز می‌کند و نتایج قابل توجهی را به همراه داشته است:

 • کاهش 90٪ در بستری مجدد در بیمارستان برای نارسایی احتقانی قلب
 • 6-8 برابر افزایش پاسخ بیمار به ماموگرافی و ارتباطات غربالگری دیابت
 • افزایش 4 برابری در پرداخت‌های مسئولیت مالی بیمار در مدت 10 روز و افزایش 15 درصدی در بیمارانی که پرداخت‌هایی را که بیش از 90 روز عقب افتاده انجام می‌دهند

بازدیدکنندگان وب‌سایت زیست رایان می‌توانند بخش روان‌شناختی خود را با پاسخ دادن سریع به نظرسنجی 12 سوالی. این وب‌سایت شرحی از بخش روان‌شناختی پاسخ‌دهنده ارائه می‌دهد و به یکی اجازه می‌دهد تا با چهار بخش دیگر، با نمونه‌هایی از ارتباطات خاص بخش، مقایسه کند.

دیدگاهتان را بنویسید