13 تکنیک رایج مورد استفاده تبلیغ کنندگان صنعت پزشکی و دارویی را می شناسید؟

امروزه هر شرکتی برای آگاهی رسانی به مشتریان در مورد محصول، افزایش فروش، کسب اعتبار بازار و شهرت و نام در صنعت نیاز به تبلیغ محصول خود دارد. هر کسب و کاری پول زیادی را برای تبلیغات محصولات خود خرج می کند اما پول صرف شده تنها در صورت استفاده از بهترین تکنیک های تبلیغاتی برای محصول منجر به موفقیت خواهد شد. بنابراین در اینجا برخی از تکنیک های بسیار متداول و پرکاربرد که توسط تبلیغ کنندگان برای به دست آوردن نتایج مطلوب استفاده شده است آورده ایم.

جذابیت عاطفی

این روش تبلیغات با کمک دو عامل – نیاز مصرف کننده و ترس انجام می شود. رایج ترین نیازها عبارتند از:

 • نیاز به وسیله جدید
 • نیاز به پذیرش
 • نیازی به نادیده گرفته نشدن
 • نیاز به تغییر وسایل قدیمی
 • نیاز به امنیت
 • نیاز به جذاب شدن و غیره

بیشترین ترس ها عبارتند از:

 • ترس از تصادف
 • ترس از مرگ
 • ترس از طرد شدن
 • ترس از بیمار شدن
 • ترس از پیر شدن و غیره

تبلیغات تشویقی

این تکنیک شامل دادن نمونه مجانی محصول به صورت رایگان به مصرف کنندگان است. این کالاها در نمایشگاه های تجاری، رویدادهای تشویقی و کمپین تبلیغاتی به منظور جلب توجه مشتریان ارائه می شود.

تبلیغات باندی (توسل به اکثریت)

این نوع تکنیک شامل متقاعد کردن مشتریان برای پیوستن به گروه افرادی است که این محصول را خریداری کرده اند و در سمت برنده هستند. برای مثال آگهی شامپو Pantene که می گوید: “15 میلیون زن به Pantene اعتماد کردند ، شما چطور؟”

حقایق و آمار

در اینجا ، تبلیغ کنندگان از اعداد ، مدارک و نمونه های واقعی استفاده می کنند تا نشان دهند که محصول آنها چقدر خوب است. برای مثال “کف شوی لیزول 99.99٪ میکروب ها را تمیز می کند” یا “70٪ از دندانپزشکان جهان Colgate را توصیه می کنند.

تبلیغات بدون پایان

تبلیغ کنندگان اینجا فقط با کلمات بازی می کنند و می گویند محصول آنها بهتر است اما اینکه چقدر بهتر از رقبا جواب نمی دهند. برای مثال هیچ کس نمی تواند بیشتر از یک Horlicks بخورد – مواد غذایی روزانه بیشتر. در تبلیغات گفته نمی شود چه کسی می تواند بیشتر یا چه مقدار غذای بیشتری بخورد.

کلمات دو پهلو

در این تکنیک، تبلیغ کنندگان نمی گویند که آنها از بقیه بهتر هستند، اما آن را هم انکار نمی کنند. به عنوان مثال، محلول ریزش مو Sunsilk – ریزش مو را کاهش می دهد. این آگهی نمی گوید، ریزش مو متوقف می شود.

تایید افراد مشهور

تبلیغ کنندگان از افراد مشهور برای تبلیغ محصولات خود استفاده می کنند. ستارگان رسانه ای با گفتن تجربیات خاص خود از محصول آن را تایید می کنند. اخیرا در یک تبلیغ جواهرات الماس آمیتا باچان و همسرش جایا محصولی را تبلیغ کرده بودند. این تبلیغ نشان داد که چگونه وی با خرید هوشمندانه این برند، همسر خود را تحت تأثیر قرار داد.

کامل کردن مشتریان

در اینجا، تبلیغ کنندگان از جملات اساسی استفاده می كنند که باعث کامل شدن مصرف کنندگان محصولات آنها می شود. به عنوان مثال. Revlon می گوید: “زیرا شما لیاقت آن را دارید.”

خانواده ایده آل و بچه های ایده آل

تبلیغ کنندگان با استفاده از این تکنیک نشان می دهند که خانواده ها یا بچه هایی که از محصول آنها استفاده می کنند یک خانواده خوشبخت و خوش شانس هستند. این آگهی همیشه یک خانه مرتب و تمیز دارد، خانواده با فرزندان با رفتار بخصوص و بطور کلی یک خانواده مهربان و خوشحال هستند. به عنوان مثال، صابون Dettol نشان می دهد افراد خانواده که از آن صابون استفاده می کنند همیشه در برابر میکروب ها محافظت می شوند. آنها یک خط رنگی فلورسنت را نشان می دهند که تمام بدن اعضای خانواده را در مقایسه با سایر افرادی که از این صابون استفاده نمی کنند، محافظت می کند.

تبلیغات میهن پرستانه

این تبلیغات نشان می دهد که چگونه فرد می تواند از کشور خود با استفاده از محصولات آنها حمایت کند. برای مثال برخی از محصولات با هم اتحادیه تشکیل داده و در تبلیغ خود ادعا می کنند كه اگر هر کدام از این محصولات را خریداری كنید، به یك كودك برای رفتن به مدرسه كمك می کنید. یکی دیگر از آگهی های تلفن همراه که یک سلبریتی آن را نشان می دهد می گوید اگر مشتریان از سیم کارت این شرکت استفاده می کنند، می توانند به کنترل جمعیت کشور کمک کنند.

سوال از مشتریان

تبلیغ کنندگان با استفاده از این تکنیک از مصرف کنندگان سوال می کنند تا پاسخی برای محصولات خود بگیرند. به عنوان مثال، تبلیغات Amway سوالاتی از قبیل چه کسی مزارع کاملا ارگانیک دارد؟، چه کسی قدرت بالا رفتن از پله ها در 70 سالگی دارد؟ و چطور بچه ها با شیوه ای مناسب رشد می کنند؟ آیا شنونده ای به تمام این سوالات وجود دارد- “Amway: ما در حال گوش دادن هستیم.”

تطمیع کردن

در این تکنیک در صورت خرید محصول، به مشتری چیز اضافه ای می دهد مثلا ” یک پیراهن بخرید یکی رایگان بگیرید” یا “به مدت یک سال عضو باشگاه باشید و از 20٪ تخفیف در کلیه خدمات استفاده کنید”.

تبلیغات جایگزین

این تکنیک معمولاً توسط شرکتهایی استفاده می شود که نمی توانند مستقیما محصولات خود را تبلیغ کنند. تبلیغ کنندگان برای تبلیغ کالای خود از تبلیغات غیر مستقیم استفاده می کنند تا مشتریان از محصول واقعی مطلع شوند.

این تکنیک های اصلی است که تبلیغ کنندگان برای تبلیغ محصول خود به کار می برند. تکنیک های دیگری وجود دارد که برای تبلیغات آنلاین است مانند تبلیغات بنر وب که در آن بنر در صفحات وب قرار می گیرد، تبلیغات محتوایی با استفاده از محتوا برای تبلیغ آنلاین محصول بکار می رود یا استفاده از لینک به سایت های مختلف برای بازدید مستقیم از وب سایت محصول و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *