اصول ساخت دارو در ایران

تولید داروها یکی از صنایع حیاتی در کشور ایران است که از طریق تحقیقات علمی و فناوری‌های نوین، به منظور بهبود سلامت جامعه، ادامه می‌یابد. در این مقاله، به بررسی اصول ساخت دارو در ایران پرداخته خواهد شد.

اصول ساخت دارو در ایران

  1. انتخاب مواد اولیه

انتخاب مواد اولیه یکی از مهمترین مراحل در ساخت داروهاست. در این مرحله، مواد اولیه باید از لحاظ کیفیت، موجودیت، سازگاری و قیمت قابل قبول باشند. در ایران، شرکت‌های داروسازی مجاز به خرید مواد اولیه از داخل کشور و یا واردات آن‌ها از کشورهای خارجی هستند.

  1. فرآیند تولید

در این مرحله، مواد اولیه به کمک فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی، به دارو تبدیل می‌شوند. فرآیند تولید داروها باید به گونه‌ای باشد که تضمین کیفیت و ایمنی داروها را به دست آورد. در ایران، سازمان غذا و دارو مسئول بررسی و تأیید فرآیند تولید داروها است.

  1. کنترل کیفیت

کنترل کیفیت یکی از مهمترین اصول ساخت داروهاست. برای اطمینان از کیفیت و ایمنی داروها، شرکت‌های داروسازی باید برای هر محصول، آزمایشاتی را انجام دهند و نتایج آن‌ها را به سازمان غذا و دارو ارائه دهند. در این مرحله، عواملی مانند تاریخ انقضا، کیفیت، ایمنی، ترکیبات و… بررسی می‌شوند.

  1. بسته‌بندی و نگهداری

بسته‌بندی و نگهداری داروها نیز از اصول مهم ساخت داروها است. در این مرحله، داروها به دو صورت ابتدایی و نهایی بسته‌بندی می‌شوند. بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که داروها در برابر عوامل آسیب‌زا مانند رطوبت، نور، گرد و خاک و… محافظت شوند. همچنین، داروها باید در شرایط خاص نگهداری شوند تا تاریخ انقضای آن‌ها بیشتر شود.

  1. ثبت و ارزیابی

بعد از تولید دارو، باید آن را در سازمان غذا و دارو ثبت کنید تا برای استفاده عمومی موجود باشد. سازمان غذا و دارو بررسی می‌کند که آیا دارو به شرایط استاندارد داروسازی، کنترل کیفیت و تضمین ایمنی داروها پاسخ داده است یا خیر.

نتیجه‌گیری

در کل، ساخت داروها از مراحل مختلفی تشکیل شده است که به گونه‌ای با هم ارتباط دارند که تضمین کیفیت و ایمنی داروها را به دست آورند. از این رو، رعایت اصول ساخت داروها به منظور بهبود سلامت جامعه و پیشرفت در صنعت داروسازی بسیار حائز اهمیت است.

دکتر علی حاجی ابراهیمی

دکترای داروسازی و مدیریت کسب و کار ، متخصص بازاریابی و برند سازی در حوزه پزشکی و دارویی ، منتور و تسهیل گر راه اندازی کلینیک های پزشکی و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید