نکاتی برای پزشکان در مورد بهبود کیفیت خدمات پزشکی و رضایت بیماران

نکاتی برای پزشکان در مورد بهبود کیفیت خدمات پزشکی و رضایت بیماران

تعداد بیشترین پزشکان و پرستاران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کشورهای توسعه‌یافته با توجه به اینکه همه بیماران را نمی‌توان رضایت داشت، از بین بیمارانشان برای تعیین رضایت خود چند بیمار را انتخاب می‌کنند. این عمل را «سنجش رضایت بیمار» یا «تعیین رضایت بیماران» گفته می‌شود.

سنجش رضایت بیماران با کمک چند روش صورت گرفته و از جمله پرسشنامه‌نامه‌ای، تحلیل گفتمان بیمار، تحلیل ویژگی‌های جمعیت، تحلیل و تجزیه و تحلیل روش‌های جمع‌آوری داده انجام می‌شود.

در این روش پرسشنامه، بیماران درباره رضایت خود از کیفیت خدمات درمانی که از آن‌ها بهره مند شده‌اند، تصمیم می‌گیرند. پرسشنامه‌های مختلفی برای سنجش رضایت بیماران وجود دارد که هر کدام شامل متن‌های مختلفی است. پرسشنامه‌های سنجش رضایت بیماران دارای سوالات عمومیست که برای همه بیماران ارائه می‌شود و همچنین سوالات خاص هستند که برای بیماران با بیماری‌های خاصی ارائه می‌شود.

برای تحلیل گفتمان بیمار، تعیین تعداد بیمارانی که با آن‌ها گفتگو درباره رضایت خود از خدمات پزشکی، ویژگی‌های بیماری خاص، جنسیت و سن تعیین می‌شود. این تعداد بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بسیار بزرگ است و اگر همه بیماران برای تحلیل و ارائه نتایج به پزشکان نیاز داشته باشند، تعیین کیفیت خدمات پزشکی و رضایت بیماران بسیار سخت خواهد بود.

برای تعیین و تحلیل ویژگی‌های جمعیت بیماران، مشخصات بیماران برگزیده در بیمارستان یا مرکز درمانی جمع‌آوری و تحلیل می‌شود. این تحلیل برای تعیین ویژگی‌های جمعیت بسیار مفید است و این اطلاعات برای تعیین رضایت بیماران و تعیین کیفیت خدمات پزشکی بسیار مفید است.

سوالات خاصی نیز برای بیماران با بیماری‌های خاص در پرسشنامه‌های سنجش رضایت بیماران قرار داده شده است. این سوالات برای بیماران با بیماری‌های خاص بسیار مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند رضایت خود را درباره خدمات پزشکی به بیمارستان یا مرکز درمانی خود بیان کنند.

پرسشنامه‌های سنجش رضایت بیماران بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کشورهای توسعه‌یافته ارائه می‌شوند و این پرسشنامه‌ها دارای سوالات عمومی و خاصی هستند. برای تعیین رضایت بیماران و تعیین کیفیت خدمات پزشکی و بهبود آن از طریق ارائه پرسشنامه‌های سنجش رضایت بیماران بسیار خوب استفاده می‌شود.

نکاتی برای پزشکان در مورد بهبود کیفیت خدمات پزشکی و رضایت بیماران

بهبود کیفیت خدمات پزشکی به طورکلی شامل تمامی چالش‌هایی است که در صنعت پزشکی پیش آمده و در حال حاضر اثرگذار هستند. این چالش‌ها باعث شده اند تا پزشکان و پرسنل درمانگاه‌ها به جستجوی راه‌حل‌های جدیدی برای بهبود کیفیت خدمات پزشکی و رضایت بیماران بپردازند.

در این بحث به بررسی چالش‌های اصلی صنعت پزشکی و راه‌حل‌های بهبود بین آن‌ها در برابر جنبه‌های مختلف بیماران و پزشکان خواهیم پرداخت.

پزشکان باید بدانند که همهٌی بیماران را نمی‌توانند به صورت کامل راحت کنند

بیماران همهٌیشان با دلبستگی‌ها و نگرانی‌های مختلف به درمانگاه می‌رسند. این بدانند که هرگز همهٌی بیماران به طور کامل راحت نیستند و کار شما پزشک برای رساندن راحتی به بیماران بسیار سخت است.

اما هنگامی که شما کارتان را به خوبی انجام می‌دهید، می‌توانید درک بیشتری از نگرانی‌ها و دلبستگی‌های بیماران را بدست آورید و با این روش می‌توانید به راحتی‌شان برسید.

پزشکان باید تلاش کنند تا از کلماتی که بیماران معمولا استفاده می‌کنند برای توصیف تجربیات خود استفاده کنند

توصیف کردن تجربیات خود با استفاده از کلماتی که بیمار معمولا استفاده می‌کند، باعث می‌شود تا بیمار به شما اعتماد بیشتری داشته باشد. این کار باعث خواهد شد تا بیمار بیشتر به شما گوش دهد و با شما بیشتر صحبت کند.

تلاش برای تعیین سلامت بیمار با روش‌های غیر تجربی

بعضی از بیماران به دلیل مشکلاتی که در سرزنج خود دارند، به دنبال راه حل‌های غیر تجربی هستند. پزشکان باید به تلاش برای تعیین سلامت بیماران با روش‌های غیر تجربی بپردازند.

دکتر علی حاجی ابراهیمی

دکترای داروسازی و مدیریت کسب و کار ، متخصص بازاریابی و برند سازی در حوزه پزشکی و دارویی ، منتور و تسهیل گر راه اندازی کلینیک های پزشکی و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید